Připravte dítě na pobyt ve školce

děti, hračky legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz

Abyste nástup do školky dítěti usnadnili, je vhodné ho s dostatečným předstihem na nové prostředí připravovat. Je totiž naprosto nezbytné, aby dítě vědělo, co ho ve školce čeká. Jen tak je možné minimalizovat pocity zmatku a nejistoty v jeho dušičce. Snažte se tedy již od času zápisu do školky mluvit o tom, jaké to ve školce je, co se tam dělá, jak to tam vypadá. Vykládejte mu o tom, jak si děti hrají, malují, chodí na procházky, na výlety, … Můžete si vzít na pomoc i nějakou pohádkovou knížku, kde se píše o chození do školky.

Kromě toho by dítě mělo být při nástupu do mateřské školky samostatné a zvládat základní samoobsluhu – najíst se, napít, svléknout, s dopomocí obléknout, dojít si na záchod, samozřejmě v závislosti na věku. Pokud bude tyto úkony zvládat, odpadnou pro dítě nepříjemné pocity, že je jediné, které si nedojde samo na záchod, neoblékne se či nenají. Veďte tedy dítě k samostatnosti, zvykejte ho na to, že se musí samo obléci, samo spláchnout, umýt si ruce mýdlem a podobně. Nechte dítě postupně zvládat každodenní úkony samostatně. Při každém malém úspěchu ho také nezapomeňte pochválit.

Nezapomeňte na to, že školka musí být pro dítě místem příjemným, kam se těší chodit. Naprosto nevhodné je tedy školkou jakkoliv dítěti vyhrožovat nebo ho strašit. Vůbec nezkoušejte vyslovit věty typu: „Však oni tě tam naučí poslouchat.“, „Tam se s tebou mazlit nebudou“. Takové vyhrůžky v dítěti vzbudí spíše obavy a strach.

Jaké máte zkušenosti s nástupem dětí do školky? Podělte se o zkušenosti s ostatními.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient