Infekční mononukleóza u dětí


Jak mononukleóza vzniká?

Mononukleóza patří do skupiny virových onemocnění. Způsobuje ji EB virus. Tento virus běžně vegetuje v lidském těle, ovšem pokud jsme ve stresu nebo například nadměrně unaveni, začne se přítomnost viru projevovat. Mononukleóza se přenáší slinami a právě proto se jí říká i nemoc z líbání a často také studentská nemoc. I proto není mononukleóza u dětí dnes ničím výjimečným.

Hlavní příznaky mononukleózy

Hlavní příznaky mononukleózy si laici ale někdy i lékaři spletou v počátku s běžnou angínou. Ze začátku se totiž objevuje intenzivní bolest v krku a také horečka. Později se ale přidává i nadměrná únava a také výrazné zvětšení lymfatických uzlin. Mezi projevy mononukleózy patří také zvětšení sleziny a jater. V některých případech se objevuje také vyrážka. Zajímavé je, že někdy se tyto příznaky nedostaví a přesto můžete mononukleózu prodělat.

Jak se mononukleóza léčí?

Mononukleóza se léčí poměrně dlouho. Běžně je první měsíc pacient doma a musí dodržovat klid na lůžku. V některých případech je nutná hospitalizace na infekčním oddělení. Problém je totiž v tom, že je pacient infekční i více než 100 dní od odhalení nemoci. Během léčby pacient užívá antibiotika a případně léky na tlumení horečky. Důležitý je i přísun vitamínů. Každý pacient musí také dodržovat speciální dietu. Dieta při mononukleóze je velice přísná. Důležité je nezatěžovat játra, a proto jsou některé druhy potravin naprosto vyloučeny. Mezi zakázané potraviny patří například uzeniny, čerstvé pečivo, mléčné výrobky a další.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient