Ještě jedna za maminku

Častá chyba rodičů je, že své děti do jídla nutí. Když dítě tvrdí, že už má dost, tak to tak také skutečně je. Jejich pocit plnosti není ničím ovlivněn a tak si nedělejte zbytečné starosti s tím, že odmítá ještě celou půlku talíře. Děti si prostě berou, co potřebují a nucení k jídlu jim může narušit celou rovnováhu a rozhodně v nich nevybuduje správný vzorec do života.

Další častou chybou je, že dítěti na talíř naložíte příliš mnoho. Dítě vidí to veliké množství, o kterém již dopředu ví, že nesní a začne u něj psychický boj, vlastně obranná tendence. Ví, že se maminka bude zlobit a tak hledá z nemilé situace únik. Proto raději méně a přidat — než dát hodně a nechávat nedojedeno!

Pamatujte také, že rodiče jsou příkladem. Nelze říkat dítěti, aby jedlo zeleninu a sami si pochutnávat na čokoládě.  Rodiče jsou vzorem a dítě jejich chování bude zákonitě napodobovat. Nachystejte si tedy proužky zeleniny nebo kousky ovoce na talířek a během dne jej všichni společně pojídejte!

Také se snažte alespoň z jednoho jídla denně (obědu, večeře) udělat něco slavnostního. Dejte si záležet, aby bylo vše krásně připraveno (ubrousky, prostírání, příbory), abyste byli čistě umytí a aby panovala klidná atmosféra. Dítě do příprav také zapojte. Když se všichni sejdou u stolu, cítí se děti velice dobře a spojují si jídlo s něčím příjemným. Při této příležitosti zkuste dbát na to, aby součástí tohoto jídla byl např. zeleninový salát. Dítě si něj zvykne a následně jej již bude vyžadovat.

A na závěr – nezapomeňte, že děti jedí očima! Zapojte tedy fantazii a dětem jídlo pěkně nazdobte!

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient