Kdy začít u miminek s péčí o zuby?

Foto: Jenny Friedrichs - Pixabay

Mnoho lidí se mylně domnívá, že s péčí o chrup a obecně o dutinu ústní stačí začít až když se dětem prořeže většina zubů či, v horším případě, až když se prořeže chrup stálý. Jak upozorňuje dětská zubní lékařka Pavla Palasová, nic nemůže být vzdálenější od pravdy.  S péčí o ústní dutinu je třeba začít již před prořezáním prvních zoubků. I když dítě pije jen mléko, stále dochází k množení bakterií v ústech a ty mohou způsobit onemocnění dásní a později i zubní kaz. Dásně proto každý den otírejte teplým čistým hadříkem či jemnou gázou.

Kdy začít používat zubní kartáček a kdy poprvé navštívit stomatologa

Jakmile se dítěti začne prořezávat první zoubek (většinou je to spodní jednička), je čas začít s čištěním zoubků pomocí měkkého zubního kartáčku nebo tzv. prsťáčku. Čištěním také masírujete dáseň a usnadňujete prořezávání zoubků. Prořezání prvního zubu je také signálem k první návštěvě zubního lékaře.

Kdy si mohou děti čistit zuby samy

Děti si mohou bez dozoru a následného dočišťování zubů rodiči čistit zoubky asi od 7 či 8 let. Nicméně již ve věku 2 až 3 let si mohou zoubky začít čistit s dopomocí.

Použití zubní nitě u dětí

“U dětí je vhodné začít používat dentální nit, případně mezizubní kartáček, v momentě kdy se jim prořežou dva zuby vedle sebe,” říká dentistka s tím, že se jedná o důležitou prevenci mezizubních kazů.

Jak omezit výskyt zubního kazu

Vzhledem k tomu, že se bakterie způsobující zubní kaz živí cukry, je stěžejní jejich příjem omezit. Snažte se nedávat dětem cukrovinky a slazené nápoje, v co největší míře je vyměňte za ovoce a zeleninu. Velký pozor obzvláště u lahviček (jak se savičkou tak pítkem) naplněných sladkými nápoji.

Opatrně též s přenosem bakterií způsobujících zubní kaz z vašich úst do úst vašeho dítěte, nevkládejte dětský dudlík nejdříve do svých úst, nepijte ze stejné lahvičky či hrnečku, nesdílejte s dětmi příbor u jídla.  Mějte na paměti, že čím později se dostanou bakterie způsobující zubní kaz do úst dítěte, tím nižší je u nich pravděpodobnost výskytu zubního kazu. A to celoživotně.

A v neposlední řadě, jděte dětem příkladem. Pokud uvidí čistit si 2x denně zuby vás, je větší pravděpodobnost, že si je budou čistit také. 

Zdroj: palasova.cz

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient