Pátá nemoc

Onemocnění nazývané běžně jako “pátá nemoc” způsobuje parvovirus B19 a někdy bývá označováno právě podle svého původce jako parvoviróza.

Proč pátá nemoc

Napadá vás, proč má tato nemoc právě takový zvláštní název? Dříve byly nejčastější dětské “vyrážkové” nemoci pojmenovány jako první až šestá dětská nemoc, a to v tomto pořadí:

  1. spalničky
  2. spála
  3. zarděnky
  4. pseudospála
  5. pátá nemoc
  6. šestá nemoc

Inkubační doba

Doba od nákazy do prvních projevů je 10 až 21 dní a ve chvíli, kdy má pacient již vyrážku, tak je pro své okolí neinfekční. Po prodělání páté nemoci je proti ní člověk celoživotně imunní.

Příznaky

Parvoirus vyvolávající pátou nemoc se množí v kostní dřeni a může způsobit její přechodnou poruchu – v krvi je pak snížený počet červených krvinek. Nejvýraznějším projevem nemoci je vždy typická vyrážka, která se vysévá na tvářích, v okolí nosu a často okolo úst. Následně se objevuje i na hrudníku a břiše, později i na končetinách. Zpočátku jde o velké červenofialové skvrny, které postupně splývají a od středu blednou. Vyrážka trvá 6-10 dnů, u někoho i déle. Vyrážka mizí velmi pomalu a při vyšším prokrvení kůže způsobené třeba koupelí je stále viditelná.

Horečka se téměř neobjevuje.

U starších dětí či dospělých se připojují chřipkové příznaky, škrábání v krku, lehká rýma, bolesti svalů a kloubů.

Léčba

Během prvního týdne nemoci by dítě mělo zůstat v domácí péči, ale poté se je možné ho vrátit do běžného režimu s vynecháním fyzicky náročných aktivit, i když vyrážka ještě nezmizela.

Pokud nemoc probíhá bez větších potíží, není nutná návštěva lékaře. Avšak lékař by měl vždy vědět, že Vaše dítě tuto nemoc prodělalo.

 

Článek je pouze informativního charakteru. Zdravotní stav dítěte vždy konzultujte s lékařem!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient