Dětské kolo jako ideální vánoční dárek

Možná, že vás čeká trocha vysvětlování, ale poté, co váš potomek pochopí, že najít dětské kolo pod vánočním stromečkem není zase taková prohra, už budete sčítat jen samé plusy. 

Sice si na pořádnou první jízdu bude muset počkat do jara, ale až podmínky dovolí, bude moct ihned usednout na sedlo, šlápnout do pedálů a uhánět vstříc dobrodružství. Darovat na Vánoce dětské kolo přinese moment překvapení, vždyť kdo by pod stromečkem čekal takový typicky letní dárek, navíc můžete značně ušetřit. Dobu, kdy jsou silnice pokryté v lepším případě sněhem, v horším mokrou břečkou, nelze považovat za cyklistickou sezónu, jízdní kola tak velmi často bývají ve slevách a výprodejích.

Když už se kolo svému dítěti rozhodnete pořídit, věnujte jeho výběru dostatečnou pozornost. Možná, že vy sami si pamatujete na své první kolo, na modřiny a odřeniny, které jste s ním získali, a třeba i na jeho barvu. Ta by ale rozhodně neměla být tím prvním, podle čeho by se měl váš výběr řídit. Nejdůležitějším parametrem dětského kola je jeho velikost.

Dětské kolo vybírejte především dle velikosti

Správně zvolená velikost usnadňuje dítěti ovládání kola. Naopak větší nebo menší kolo ho učí špatným návykům a snižuje bezpečnost při jízdě. Stačí, aby dítě nedosáhlo nohama na zem a kolo se stává prakticky neovladatelným. V neposlední řadě bude jízda na nevhodně velkém bicyklu nepříjemná, vaše ratolest si ji nebude užívat a brzy o ni ztratí zájem.

Velikost jízdního kola pro dítě určuje věk, a především výška dítěte, která je důležitější. Níže uvedená tabulka ukazuje, jak veliká kola budou sedět dětem v různém věku s různou výškou.

velikost v palcích
(průměr kola)
výška dítěte v centimetrechorientační věk dítěte
12″90 – 1002 – 3 roky
14″95 – 1053 – 4 roky
16″100 – 1154 – 5 let
18″110 – 1205 – 6 let
20″115 – 1306 – 9 let
24″125 – 1559 – 12 let

Určujícím atributem by měla být výška, nikoliv věk. Pokud myslíte na to, že raději koupíte větší kolo, do kterého dítě doroste a které mu déle vydrží, riskujete, že se naplní jeden z výše vypsaných negativních scénářů a vaše investice bude, byť s dobrým úmyslem, zbytečná.

Veškeré uvedené hodnoty jsou orientační, každé dítě disponuje jinou stavbou těla a může mu vyhovovat jiná velikost kola. Když o dětském kole uvažujete jako o vánočním dárku, vybírat jej společně s dítětem by mu zkazilo překvapení, o které o Vánocích jde. Je tedy na vás, jestli se rozhodnete zariskovat a odhadnout velikost sami, nebo použijete nějaký chytrý trik.

Co další vybavení?

Kromě velikosti je důležité také vybavení kola. Nespěchejte s pořízením kola s přehazovačkou, to se vyplatí až ve chvíli, kdy dítě kolo plně ovládá. Myslete také na to, že musí disponovat dostatečnou velikou silou, aby přehazovačku mohlo ovládat.

Obdobně to funguje s brzdami. Pro cyklistky-začátečníky jsou vhodnější protisměrné brzdy, které se ovládají zpětným pohybem pedálů. Na páčkové brzdy je brzy tehdy, když na ně dítě nedosáhne a není schopné rozlišit intenzitu brzdění.

Nezapomínejte na bezpečnost

Z hlediska bezpečnosti je povinným základem dětská přilba. Naučte své dítě ji nosit vždy, kdy se jen ke kolu přiblíží. Byť se vydá na sebekratší projížďku, nesmí vyrazit bez helmy, která dokonale sedí velikosti jeho hlavy, netlačí a samovolně se nepohybuje.

Zvýšení bezpečnosti pomohou i odrazky, chrániče řetězu či pěnové chrániče řídítek. Dbejte i na kvalitativní provedení kola, mělo by být bez ostrých hran, ostrých zakončení šroubů apod.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient