Stres a nejen ten předvánoční

Stres jednoduše můžeme definovat jako napětí nebo tlak. V dnešní době spíš jako fyzickou i duševní reakci na nepoměr mezi očekáváním a skutečností.  Původně měl stres funkci obrannou a v případě boje či útoku spouštěl v našem organismu mechanismy, které měly vést k přežití. Díky hormonům se zvýšil krevní tlak, zrychlilo dýchání, zpomalil metabolismus, a když nebezpečí pominulo, vše se vrátilo k normálu. Pokud ovšem zažíváme stresové situace každý den a jsme pořád ve stavu „připravenosti k boji“, začne po čase organismus ztrácet rovnováhu, přichází únava a vyčerpanost. Chronický stres se pak také začne projevovat na fyzické úrovni, zvýšením krevního tlaku, metabolickými poruchami, oslabením imunity nebo nespavostí.

Jak tuto situaci vyřešit? Ideální je se stresovým situacím vyhýbat, což ovšem v praktickém životě lze někdy jen velmi těžko. Zmírnit následky stresu se výborně daří použitím relaxačních technik, jógy, aromaterapie apod.  V přírodě existují i látky, které jsou schopny snížit produkci stresových hormonů a tím organismus chránit v období stresu. Tyto látky mohou snižovat hladinu glukózy a krevního tlaku, čímž dochází ke zlepšení metabolismu a následně i imunitního systému. Objevují se v řadě bylin. Mezi nejznámější patří ženšen, rozchodnice (Rhodiola), eleuterokok , klanopraška, kustovnice nebo lékořice. Příkladem houby s adaptogenním účinkem je lesklokorka nebo housenice čínská, z minerálních surovin např. mumio.

Pokud už dojde z rozvoji zvýšené únavy nebo nespavosti, je třeba si naordinovat pasivní i aktivní odpočinek. Z bylin si můžeme pomoci meduňkou, třezalkou, kozlíkem nebo chmelem. Doporučujeme přidat magnesium a vitaminy skupiny B. Pro příznivce alternativní terapie se dá vybrat i ze skupiny homeopatik.

Obzvlášť v době začínajícího adventu je třeba si připomenout, co opravdu od Vánoc očekáváme a zda jsme schopni tato očekávání převést ve skutečnost bez fyzické i psychické újmy. Doplňků stravy na zmírnění následků stresu najdeme v lékárně spoustu, ale pokud pacient očekává úlevu bez přehodnocení svých přehnaných představ, může opravdu za nějakou dobu klepat na dveře psychiatrické ambulance.

Proto přeji Vám všem pohodové prožití adventu i celých vánočních svátků a do nového roku hlavně zdraví a klidnou mysl.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient