S nemocí syna se nesmířili, ale naučili se s ní žít, s financemi jim pomáhají Dobří andělé

Ve Starém Plzenci žijí manželé Karolína a Jan, kterým život nadělil těžkou zkoušku: „Na narození prvního dítěte jsme se moc těšili. Bohužel přišla i veliká rána. Kvůli nedokysličení těsně před porodem se náš Vilémek narodil ve velmi vážném stavu. Nejdříve nebylo jisté, jestli vůbec přežije. Po dlouhém pobytu v nemocnici nám lékaři oznámili, že má rozsáhlé poškození mozku. Vilémek se v důsledku toho potýká s dětskou mozkovou obrnou, která mu postihla všechny končetiny. Trápí ho epilepsie, má postiženy zrakové nervy obou očí a na jedno ouško špatně slyší.“

Najednou se novopečení rodiče ocitli v dosud neznámé situaci. Byla před nimi výzva v podobě náročné péče o dítě s těžkým handicapem. Časté návštěvy lékařů, každodenní rehabilitace, terapie zaměřené na stimulaci zraku a sluchu, užívání léků… To vše se pro ně stalo za těch pár let již rutinou. „Vilémkovi jsou nyní tři roky. Asi nemohu říct, že jsme se s jeho postižením smířili, ale naučili jsme se s tím už v rámci možností žít. Snažíme se mít na paměti heslo „spokojení rodiče = spokojené dítě“. I když to někdy zrovna není lehké. Třeba i proto, že péče o dítě s handicapem je finančně poměrně náročná,“ říká Karolína. Proto jim již několik let pomáhají Dobří andělé prostřednictvím nadace Dobrý anděl „Každý měsíc nám chodí finanční příspěvky od lidí, které ani neznáme. Víte, ta pravidelnost nám přináší určitý pocit jistoty, že dlouhodobou péči o Vilémka nějak zvládneme. Jsme za ni moc vděční,“ dodává.

Rodina se v letošním roce zapojila do společné kampaně nadace Dobrý anděl a televize Nova. I oni chtějí pomoci najít další Dobré anděly. Vidět je tak můžete v charitativních spotech na televizních stanicích společně s Reyem Korantengem, který je sám již mnoho let Dobrým andělem.

Každý i sebemenší pokrok, stojí rodiče a především Vilémka mnoho úsilí. O to větší z něj mají pokaždé radost. Jeho vývoj dříve komplikovaly epileptické záchvaty, kterých měl i několik denně. Ty často způsobují, že tělo zapomíná pokroky, které se do té doby naučilo. „Naštěstí se minulý rok podařilo epilepsii částečně kompenzovat a u Vilémka dochází jen ojediněle k drobným záškubům,“ vysvětluje pan Jan. Chlapec s maminkou absolvuje několikrát ročně kromě pravidelných rehabilitací také intenzivní cvičení Vojtovy metody u zkušené fyzioterapeutky, které mu vždy pomůže s uvolněním svalů. Jak roste, potýká se totiž čím dál více se spasticitou svalstva končetin a skoliózou páteře. Většinu rehabilitací si rodiče hradí sami, částečně pomáhají i příspěvky Dobrých andělů. Náklady na rehabilitace se šplhají k desítkám tisíc korun ročně.

Na konci minulého roku přivítala rodina na svět druhého syna Otíka. „To je takový náš ďáblík. Víte, narození druhého syna, který je zdravý, nám dodalo další sílu. Máme obrovskou radost, když vidíme, jaký mají kluci mezi sebou pěkný vztah. Otík je pro Vilémka novým hnacím motorem. Vilda se vždy celý rozzáří, když s ním bráška řádí a pusinkuje ho,“ končí vyprávění s úsměvem Karolína.

Staňte se i vy Dobrým andělem, nadace odevzdá vaše příspěvky do posledního haléře potřebným

Provozní náklady nadace Dobrý anděl jsou hrazené ze soukromých zdrojů jejích zakladatelů a dalších filantropů. Díky nim jsou předány příspěvky dárců v plné výši rodinám, které zasáhla vážná nemoc. Rozdělují se každý měsíc, pravidelnost dodává rodinám pocit jistoty a možnost dopřání lepší péče svým blízkým.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient