Potřebujeme opravdu tolik vysokoškoláků?

 

Každý rok více vysokoškoláků

V roce 2009 mělo v kapse vysokoškolský diplom přibližně 14% Čechů, přičemž ve vyspělých státech má diplom z vysoké školy 28%. Údaje o počtu vysokoškolsky vzdělaných lidí vyplývají z průzkumu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. V posledních letech se však i u nás zvyšuje podíl vysokoškolsky vzdělaných lidí – podle Ministerstva školství došlo mezi roky 1997 – 2007 k nárůstu o cca. 3%. V posledních letech je znát i tlak na zvyšování podílu vysokoškolsky vzdělaných lidí.

Je třeba se ale ptát, jak velký podíl vysokoškoláků je opravdu potřeba. Pokud bychom to se studii přehnali, pak se může stát, že i vysokoškoláci budou muset zastávat běžné pracovní pozice, pro které rozhodně není nutné studovat vysokou školu.

Příliš mnoho absolventů

S problémem přílišného počtu absolventů vysokých škol se dnes potýkají jak v USA, tak i v Číně. Pro tak velký počet vysokoškoláků, kteří absolvují tamní školy, prostě není dostatek míst, u kterých je diplom nutný.

V Číně a také ve Spojených státech jsou vysokoškolské tituly velmi důležité. V obou zemích jsou považovány za cestu k dobré práci. Toto chápání vede větší podíl lidí k tomu, aby se zapsali ke studiu na vysokou školu.

V Číně je počet vysokoškoláků čtyřikrát větší než před deseti lety. Rodiče dětí z venkovských komunit i přes svou nízkou mzdu, vynakládají velké úsilí, aby mohli platit svým dětem školné a stravu. Tomuto pomáhá i regulace počtu dětí, zavedená v Číně. Páry zde mohou mít pouze jedno dítě. Rodiče se tak snaží investovat do vzdělání svého dítěte, aby získali lepší práci, což může zajistit podporu rodičů ve stáří. Avšak i když děti získají univerzitní vzdělání, musí čelit vysoké konkurenci na trhu práce – s menším počtem vhodných míst.

{loadposition bannerovy}

Vedle toho ve Spojených státech je pro stále více a více pracovních míst vyžadován bakalářský titul. Tyto pracovní pozice, jako např. recepční, poslíček, kurýr, doručovatel, pracovník rychlého občerstvení však mohou obsadit absolventi středních škol.

Ve Spojených státech, stejně jako v Číně, rodiče a studenti obětují často příliš mnoho do vzdělání. Vysokoškolské vzdělání je zásadní pro získání nejlepších pracovních míst v obou zemích. Nicméně v případě, že absolventi nemají odpovídající dovednosti, mohou i s diplomem skončit u práce s nízkou mzdou vhodnou i pro středoškoláka.

Také tlačíte své děti na “vysokou” za každou cenu? I zedník bez diplomu může přece dobře vykonávat svou práci.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient