Pět rad pro výběr správné hračky

 

Jako konstruktér a designér hraček si plně uvědomuji odpovědnost při vzniku nové hračky. Produkt orientovaný na děti musí splňovat vysoké bezpečnostní standardy i směrnice,
musí se dětem líbit a zároveň je bavit a rozvíjet
,“ říká Miloš Hába, zakladatel společnosti millaminis s.r.o. Jaké jsou tedy podle něj ty nejlepší hračky?

  1. Bezpečné – to je jedno z nejdůležitějších pravidel. U hraček pro nejmenší děti platí nejvíce omezení a musí být náležitě atestovány. Návod v češtině by měl být přirozenou součástí a značka CE vás ujistí, že produkt byl testován v souladu s bezpečnostními standardy a splňuje náležitosti daných směrnic zemí EU. V České republice existují speciální certifikační značky, jakými jsou „Bezpečné hračky“ nebo „Bezpečná a kvalitní hračka“, které zaručují opravdu přísné posouzení a tak se s nákupem těchto výrobků vyhnete nekvalitním či potenciálně nebezpečným hračkám. Hračky pro děti do tří let jsou dokonce zkoušeny i podle hygienických požadavků Ministerstva zdravotnictví ČR.
  2. Přiměřeně věku – hračka určená mladším dětem, než je váš potomek, začne dítě brzy nudit. Naopak s hračkou určenou starším kamarádům si ještě dítě nemusí poradit a z neúspěchu může být frustrované. Taková hračka může být zároveň i nebezpečná, například pokud obsahuje malé části, které může dítě spolknout nebo vdechnout. Ideální hračka navíc roste s dítětem – pomocí rozšíření se stane zajímavou i pro starší děti.
  3. Trvanlivé – hračka by měla něco vydržet. Ideální hračka odolá hrubému zacházení, je snadno omyvatelná a případná poškození se dají opravit.
  4. Všestranné – hračky by měly stimulovat co nejvíce smyslů. Ideální hračku lze přenášet a dítě si s ní může hrát kdekoliv – doma, na zahradě, ale třeba i ve vodě. Hračka by navíc neměla být úzce zaměřená a dítě by si s ní mělo mít možnost hrát více způsoby.
  5. Podporující pohyb, řešení problémů a interakci – dítě by se při hraní mělo hýbat
    a procvičovat si jak hrubou, tak jemnou motoriku. Při hraní by mělo řešit problémy – například jak k sobě pospojovat jednotlivé dílky nebo jakou kombinaci jednotlivých částí zvolit. Současně by hračka měla podporovat představivost a vyzývat k interakci – dítě by s ní mělo mít například možnost vcítit se do hrdinů a hrát s nimi různé role.

Hračky vybírejte rozumem. Ano, při současné široké nabídce je to těžké. Ale často se stačí jen zamyslet a poradit se s dalšími rodiči či pedagogy mateřských škol. Kupujte vždy certifikované a řádně označené hračky pouze z důvěryhodných a prověřených obchodů. Cena není rozhodující. Velmi levné hračky mohou být často nekvalitní, drahé a technologicky vyspělé hračky naopak mohou brzy omrzet, protože nenabízejí dostatečný prostor pro kreativitu a fantazii.

Platí pravidlo, že u českých hraček neprohloupíte. Na českou kvalitu kladou naši výrobci vysoké nároky a k mnoha hračkám nás váže i letitá tradice. Poptávka po českých hračkách rok od roku stoupá nejen u nás, ale i v zahraničí.

Příkladem nové originální české hračky může být stavebnice Millaminis, která je určena dětem od jednoho roku a je dílem Miloše Háby.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient