Jak se zbavit vší? Jde to účinně i bez chemie

Přineslo vaše dítě domů vši? Nejste v tom sami. Problém vší řeší přes půl milionu Čechů ročně. Obvykle je ze školy domů přinese dítě. V dětském kolektivu je totiž veš dětská ještě častější než dříve.

„Jak se nám to mohlo stát?”

Tento dotaz si kladou rodiče každého dítě. Většinou totiž máme vši spojeny s nedostatkem hygieny. A vy se přece doma myjete… Jenomže vši jako projev nedostatečné hygieny prostředí či nemytých vlasů jsou mýtus. Mytí vlasů prevencí před vší dětskou rozhodně není. Veš tady jako parazit prostě je, a právě stud oznámit ve škole výskyt vší na svém dítěti vede doslova k epidemiím v dětském kolektivu.

Vši nechytnete ani od zvířat

I tady se pleteme. Veš dětská je pouze lidský parazit. Rozhodně nemusíte z bytu vyhnat svého psa ani kočku. Ti vás nenakazili. Veš dětská si říká výhradně o lidskou krev. Vši se vyskytují i u psů a koček, jde však o jiné parazity, které, jak se říká, na člověka nejdou. Naše krev jim nechutná a neuživí je.

Stále odolnější prevít

„Ani ty vši už nejsou, co bývaly“, slyšela jsem nedávno od jedné maminky ve školce. V podstatě má pravdu. Staly se totiž rezistentními vůči chemii, se kterou jsme na ně vyráželi ještě před několika lety. Dnes jsou již tyto přípravky s obsahem pesticidů neúčinnými. Nenechte se splést. V prodeji na ně pořád narazíte. Vší se už nezbavíte jedním umytím hlavy šamponem. Mnoho rodičů s nimi bojuje týdny i měsíce, a to i opakovaně. Třeba třikrát za školní rok.

Proč jich je tolik? To nikdo přesně neví, ale zvýšený výskyt se přisuzuje zejména klimatickým změnám.

Postaru to nezkoušejte, jděte na vši moderně

Prostředků na vši je celá řada. Těch funkčních poskrovnu. Mnoho rodičů se po neúspěších s profesionálními výrobky uchyluje ke „starým dobrým“ prostředkům. Avšak ty dnes už tak dobrými nejsou. Třeba dříve používaný petrolej se dnes už svým složením rozhodně pro aplikaci na hlavu, natož dětskou, nehodí.

Co babské rady proti vším? Ty modernější radí barvu na hlavu. Holky budou možná nadšené, ale váš kluk? Nejspíš nikoliv. Ty další radí olej, ocet, alpu, levanduli… Najde se jich dost, ale nic si od nich neslibujte.

Jak se zbavit vší moderním způsobem, který funguje? Možná nebudete věřit, že to jde i bez chemie. Pomocí speciálního hřebene. Říká se mu kouzelný všiváček.

Vši zabijete snadno, ale co hnidy?

Obecně platí, že zbavit se dospělých vší problémem není a zvládne to běžný šampon na vši. Jenomže dospělec není jediným vývojovým stádiem, které se nám ve vlasech usadilo. Mnohem horšími jsou hnidy. Na ty už šampony nestačí a je třeba je z vlasů dostat pryč a nedopustit, aby se z nich opět vylíhli dospělci.

Na hnidy je nutné jít mechanicky – vyčesat je. Avšak běžné všiváky, tedy husté hřebeny na vši, na to nemusí stačit. Kouzelný všiváček (Nit Free Terminator, Nitty Gritty) ano. Je totiž vybaven speciálními mikrospirálami o velikosti 0,8 mm, které umí hnidy účinně zachytit a vyčesat.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient