Být matkou je někdy náročné


Stres na denním pořádku

Příběh vystresované maminky, která se nakonec dokázala uklidnit je přímo ukázkový. Mít dvě malé děti je obrovský zápřah. Na fyzické zdraví i na psychiku.

Její slova vyznívají asi takto:

“Hned od rána samý křik a pláč, děti se nechtějí oblékat, jíst, ubližují si nebo se hádají. Neustále slyším jekot a dohadování. Vůbec nejsem schopná cokoliv udělat. Všude je nepořádek. Když mi nevyteče pračka, tak uteče polévka na plotně. Když jdeme ven, než obleču jedno, druhé se dokáže svléknout nebo zamazat. Nevím, jak mám se dvěma dětmi vzít do ruky třeba žehličku, jak mám vařit, abych je neopařila. Pořád se mi motají pod nohama. Nebo zase utečou a je podezřelé ticho. To nikdy nevěstí nic dobrého. Minule byla pomalovaná fixami celá zeď. Zrovna jsme vymalovali.

Manžel málem dostal infarkt, když se vrátil z práce. A to je druhá věc. Manžel už se asi ani domů netěší. Vidí binec a slyší křik. Já místo abych jej přivítala, spustím výčitky, že jsem na to sama.”

Poznáváte se? Je to u vás to samé? Tak nezoufejte! Nejste v tom vůbec sami. I maminka dokázala alespoň z části zmírnit stres. Předáme vám její zkušenosti.

Jediné co pomáhá, je změna. Musíte mít možnost jednak občas odejít od dětí a jednak přijmout pomoc. O tu si také musíte umět říct.

Babička a paní na úklid

Zapojte babičky, kamarádky, tety a sousedky. Poproste je o hlídání a vyrazte. Na kávu s kamarádkou, do fitka, na procházku, nebo na částečný úvazek do práce. Cokoliv, kde alespoň na chvilku nebudou vaše děti, naopak bude balzámem pro vaše nervy. Žádné výčitky. Klidná a odpočatá matka bez stresu, která se k dětem vrátí, dokáže divy.

Děti jsou hodné jako mávnutím kouzelného proutku. Cítí váš klid místo stresu a v tom je ten zakopaný pes. Pokud nemáte nikoho, kdo by pohlídal, zaplaťte paní na hlídání. Místo fitka si běžte zaběhat do parku a vyjde vás to na stejné peníze.

Stejný čas si alespoň na chvilku jednou týdně dopřejte s manželem. Jen sami dva. Ať vztah nevyprchá a buduje se v lásce a zdraví neustále dál.

Tak je to i s úklidem. Když nepomůže babička, volte paní na úklid. Aspoň na to nejnutnější jednou za čas. A pamatujte si: “Bordel v bytě, šťastné dítě.” Vaše děti víc ocení klidnou a usměvavou mámu, než vytřenou podlahu. A někde si tu imunitu vybudovat musí, no ne?

Mějte na paměti, že každá máma dělá to nejlepší, co umí. Tak zachovejte klid. A pokud vás ve chvíli, kdy nemáte kam utéct, zase popadne amok, všeho nechte a jděte si s dětmi prostě hrát. Stavějte kostky nebo malujte. Místo polévky jim namažte chleba, nebo dejte jogurt. Ono se to pro jednou nezblázní.

Objetí nade vše

Naučte je objímat. V objetí, je obrovská síla. Jakmile ucítí blízkost jeden druhého, zklidnění přijde samo. Je to naprosto kouzelný rituál. Nezapomeňte při tom ani na tatínka. Ať už je v tu chvíli v roli otce, manžela či milence. Projev lásky, je tisíckrát léčivější než teplá večeře, nebo umyté nádobí.  

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient