Učení o prázdninách? Nenuťte do něj děti, může to mít opačný efekt


Berte v úvahu osobnost dítěte

V první řadě je nutné brát v úvahu osobnost dítěte. Každé dítě je jiné, málokteré má takové nadání, aby bylo schopné nosit domů samé jedničky od shora až dolů a to třeba až do osmé či deváté třídy základní školy. Většinou se brzy pozná, jaké má dítě schopnosti. Pokud je humanitně nadané a má jedničky z jazyků, dějepisu a přinese v osmé třídě trojku z matematiky, je hloupost, aby je rodiče kvůli tomu nutili prosedět nad matematikou celé prázdniny.

Úkoly na dovolenou by se vám nelíbily

Ruku na srdce, nejspíš by vás nepotěšilo, kdyby vám váš šéf den před nástupem na dovolenou dal vysvědčení, ve kterém by vám nadiktoval, v čem se máte do příštího nástupu do práce zlepšit a co během dovolené dodělat. A přesně stejně se bude cítit vaše dítě, když ho kvůli trojce z matematiky na celé prázdniny zaúkolujete, aby se učilo.

Na prázdninový relax mají nárok

Psychologové se shodují na tom, že rozhodně není dobré nutit děti, aby se o prázdninách učily. Na prázdninovou relaxaci prostě mají nárok, zaslouží si ji za celoroční školní docházku. Upozorňují na to, že pokud dítěti o prázdninách nedopřejete dostatek prostoru pro relaxaci, nebude odpočinuté a naopak se v novém školním roce může jeho prospěch ještě více zhoršit. A to přece nechcete. Na učení nových věcí pak už nebudou mít energii, na rozdíl od svých spolužáků, kteří zažili svobodné prázdninové blbnutí. Takže dopřejte dětem prázdniny, i když jejich výsledky v matematice úplně neodpovídají vašim představám.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient