Boulička na krku – příčiny

Míra nebezpečí i podle umístění

V případě bulky na krku je hodně důležité to, kde se nachází. Podle toho je možné i určit, jestli se jedná o vážnou či banální příčinu. Ale pozor – nelze na to stoprocentně spoléhat. Boule na krku se může nacházet úplně kdekoliv, protože to může být nezhoubný tukový nádor. V takovém případě je bulka na omak měkká a zdá se, že se pohybuje. Nebolí kůže v jejím okolí má normální barvu. Příčinou bulky na krku může být i malá jizva či se může jednat o lipom (nezhoubný nádor, který je tvořen tukem).

Když stav ukazuje na vážnější nemoc

Poměrně jednoduše poznáte, že má boule na krku vážnější příčinu, a to podle bolesti. Platí, že pokud je boule na krku na omak bolestivá, měli byste neprodleně navštívit lékaře. Jako boule můžete identifikovat například zvětšené uzliny na krku. Ty se objevují při nachlazení, angíně, ale současně jsou i typickým projevem pro mononukleózu. Bulka na krku může poukazovat také na nemoci spojené se štítnou žlázou. V nejhorším případě se může jednat o zhoubný nádor – nejčastěji se objevuje rakovina štítné žlázy a rakovina hrtanu.

Jak se doma preventivně vyšetřit?

Můžete provést samovyšetření – jemně prsty projíždějte celou plochu krku – od shora dolů a naopak. Snažte se nevynechat jediné místo. Pokud bulku nahmatáte, měli byste co nejdříve jít k lékaři. Ten provede jen základní vyšetření a pokud to bude situace vyžadovat, zahájí léčbu. Nepodceňujte to, i u vás může z nenápadné bulky vyrůst zhoubný nádor.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient