Trápí vás malý vztekající se protiva?


Hledání příčiny

Následky většinou nebývají bez příčiny, a tak i naši malí řvouni většinou mají důvod ke svému teatrálnímu vystoupení. Takových důvodů může být celá řada. Od fyzické bolesti, přecházející do zlosti, přes snahu dosáhnout svého, až po prostou touhu po zviditelnění.

Většina dětských psychologů se také přiklání k teorii, že kolem druhého až třetího roku věku dítěte chtě nechtě přichází období vzdoru, při níěmž se i sebehodnější andílek proměňuje ve vzteklouna. Zásadním pravidlem se zdá být, udržet se jako rodič v klidu. Přidat svoji zlost k té dětské, to je jako přilévání oleje do ohně. Ověřeným receptem, který ovšem platí jen pro některé děti a některé situace, je nechat dítě zcela vyvztekat. Pokud dítě nereaguje na prvotní snahu rodiče komunikovat, stává se z rodiče flegmatik, který dokáže s kamenným výrazem ignorovat hysterii vlastního dítěte. Tímto postupem dává matka či otec najevo, že nebude výstupy tohoto typu tolerovat a zároveň, že odmítá potomka fyzicky trestat. Je ale důležité zvážit, zda si ignoraci můžete dovolit, je mnoho situací, kdy dítě vyvztekat nemůžeme, jak si jistě sami domyslíte…

Co když nic nefunguje?

Tipů, jak se ve vztahu s dítětem dopracovat k vzájemné harmonii, je nespočet. Důležité je, uvědomit si, že každé dítě je jiné, má odlišné zázemí, odlišné rodiče a jedinečnou osobnost. Je tedy zřejmé, že univerzální rada existovat nemůže. Můžeme si ale uvědomit možnost, které jsou v řešení vztekajícího se potomka možné, abychom věděli i o jiných alternativách, které můžeme zařadit, pokud naše osvědčená metoda přestane fungovat.

Vysvětlování

Především moderní východné směry zdůrazňují inteligenci dítěte a jeho schopnost mnoho životních situací racionálně pochopit. Zásadní je dítěti vše v klidu a pomocí logických argumentů vysvětlit. Z vlastní zkušenosti můžu tuto metodu jen doporučit,  je ale pravda, že jsou i situace, kdy nezabere vůbec nic.

Silné objetí

Mezi kontroverzní metody řešení vztekajích se dětí a obecně narušených rodinnných vazeb patří terapie silného objetí. Její velkou propagátorkou je v čekém prostředí psycholožka Jiřina Prekopová. Pomocí pevného objetí či držení má dítě možnost prožít všechny silné emoce, které se v něm odehrává, v blízkosti rodiče. Na konci hysterického záchvatu by tam mělo dojít k poznání, že rodič pro něj není protihráčem, ale spoluhráčem na poli jeho emočího dozrávání. Je třeba dodat, že metoda byla původně vyvinuta pro děti s poruchou autistického spektra a doposud není lékařskou veřejností zcela přijímána. Setkáváme se však s mnoha rodiči, kteří si metodu pevného objetí nemohou vynachválit.

Stovky alternativ

Od přátel či na internetu můžeme zjistit desítky až stovky dalších variant a alternativ, jak na vztekající se dítě. Od fyzických trestů, přes zjednodušování situace až po studenou sprchu. Záleží pouze na vás, jakou taktiku vůči svému potomkovi zvolíte, nezapomínejte však, že i vy jste byli kdysi malí a hledali jste své místo ve světě velkých lidí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient