Malé děti si hrají s tablety a telefony. Neškodí jim to?


Děti si s technikou rozumí

Pro malé dítě není rozdíl mezi ovládáním leporela, autíčka nebo tabletu. Všechno je pro ně nové, všechno se musí naučit od začátku. A protože děti se učí rychlostí blesku, my dospělí jenom zíráme, jak šikovně si počínají s chytrým telefonem, u kterého my neumíme ani přidat nový kontakt.

“Bětka (2) si vyměňuje textové zprávy s celou rodinou. Posílá obrázky, sama vyfotí panenku a pošle ji tátovi,” říká o své dceři Lída (35). Dcerka může hrát pexeso a posílat zprávy, nic jiného dělat nesmí a zákaz respektuje. “Telefon jí půjčím jen na chvilku, pak ho nekompromisně zabavuju,” uzavírá to Lída. 

To Milan svému synovi Honzovi (1,5) daroval starší přístroj a píše pro něj i vlastní aplikace. “Honzík bez telefonu nedá ani ránu,” vysvětluje Milan. “Nikdy si s ním ale nehraje dlouho, je to pro něj jedna z mnoha hraček, které střídá.”

Děti jen o něco starší než Bětka nebo Honzík si pak bez problémů přehrají večerníček na YouTube nebo hrají hry na tabletu. Nabídka propracovaných, chytrých a bezpochyby edukativních aplikací roste každý den. Jsou tedy tablety a mobily v dětských ručkách vůbec něco špatného?

Pozor na rizika

Dětští psychologové v tom mají jasno: používání techniky přináší nezanedbatelná rizika. Dítě redukuje svou motoriku na práci jedním prstem na hladkém dotykovém displeji. Pokud takovou činnost vykonává často, ochabuje mu svalstvo na rukou. Vaše ratolest by tedy měla tablet střídat s pastelkami a stavebnicemi.

Pokud přístroje slouží hlavně jako zdroje pasivní zábavy, tedy sledování videí, mozek dítěte zahálí a nedostává se mu podnětů. Něco takového je omluvitelné ve výjimečných případech, kdy rodič potřebuje klid na nějakou neodkladnou záležitost, případně na dlouhé cesty autem. Odkládat dítě k tabletu je stejné, jako ho postavit před televizi. Vy máte klid, ale mozek vašeho potomka je v režimu spánku.

Svody virtuálního světa

Nebezpečím je také přílišná virtualizace dětského světa. Místo běhání venku a lezení na stromy prohánějí děti nanejvýš postavičky videoher. Kromě negativních dopadů na tělesnou kondici a dětskou obezitu má nedostatek pohybu ještě jeden důsledek. Kvůli nedostatku motorických podnětů se v mozku nemusí vytvořit dostatek synapsí, což podle některých odborníků vede k mozkovým dysfunkcím.

Jak se tedy zachovat? Mějte na paměti, že děti by s tablety, telefony a jinými technologickými hračkami neměly trávit příliš mnoho času. Pokud nechcete nic riskovat, poslechněte doporučení Americké pediatrické akademie: pod dva roky věku žádné hračky s displejem, u starších dětí nepřekročit dvě hodiny denně.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient