Zdravá strava pro děti – co by měli jíst a co naopak vynechat

Výživou se lidstvo zabývá už po celá tisíciletí a dnes bychom se chtěli zaměřit na výživu dětí. Děti jsou pro nás největším pokladem a snažíme se jim poskytnout to nejlepší. Důležité je ale nejen to, co dáváme dětem na talíř, ale také v jakém množství a v jaké kombinaci. V tomto článku se podíváme na to, jakou stravou bychom měli naše potomky krmit, aby byly zdravé a plné energie.

Vyhněte se rychlým občerstvením

Rychlé občerstvení a jiné nezdravé potraviny jsou dnes stále více a více dostupné a oblíbené zejména u dětí. Bohužel ale obsahují spoustu tuků a cukrů, což může vést k obezitě, cukrovce a dalším zdravotním problémům. Těmto potravinám se však nejde úplně vyhnout, je ale důležité, aby nebyly samotným ústředním bodem jídelníčku. Dítěti se bude lépe stravit když bude jíst celé a zdravé jídlo s minimem umělých přísad.

Polovina talíře má být ovoce a zeleniny

Ovoce a zelenina jsou nejdůležitější složkou zdravé a vyvážené stravy pro děti. Dítě by mělo jíst alespoň pět porcí ovoce a zeleniny za den, ideálně však spíše více. Nevýhodou však může být vyšší cena a sezónnost zeleniny.

Méně nasycených tuků a větší množství bílkovin

Tuky a bílkoviny patří mezi další klíčové složky stravy dítěte. Bílkoviny by měla tvořit asi 10-15% z celkového množství potravy. V období růstu dítěte se doporučuje přidat více bílkovin ze zdrojů živočišného původu. Tuky by měly reprezentovat 30% kalorií, ale až 10% by měl tvořit z nasycených tuků. Pokud nemůžete vynechat přeslazené nápoje, tak je aspoň nahraďte vodou nebo ovocnými nápoji, klidně však s menším množstvím cukru.

Snídaně je nejdůležitější jídlo dne

Nepodceňujte význam snídaně! Dává dítěti potřebnou energii na celý den a pomáhá mu se soustředit na školu a ostatní aktivity. Pokud dítě snídani vypustí, bude mít větší chuť na sladkosti a ke špatnému stravování více inklinovat.

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient