Zápis do první třídy – první velká zkouška pro dítě

V základních školách začínají zápisy do 1. tříd. Letos se očekává, že se k zápisům dostaví až 99 tisíc budoucích prvňáčků. Termín zápisu si určuje každá škola sama, ale platí, že všechny zápisy musejí proběhnout nejpozději do 15. února.

U zápisu procházejí děti první „velkou zkouškou“. Určitě by dítě mělo znát svoje jméno, kolik je mu let a kde bydlí. Paní učitelky se také mohou zeptat na jména a zaměstnání rodičů nebo počet a jména sourozenců. Mezi dovednosti, které je potřeba zvládnout patří poznávání barev, základních geometrických tvarů (kruh, čtverec, obdélník, trojúhelník) či kreslení obrázku. Děti mají většinou za úkol nakreslit domeček nebo postavičku. Učitelé také nechávají dítě převyprávět vlastními slovy pohádku nebo recitovat krátkou básničku. Obvykle také zkoušejí počty – budˇnechají dítě napočítat do deseti nebo ho nechají spočítat například ovečky na obrázku. Dítě, které přichází k zápisu, by určitě také mělo zvládnout se samo obléci, zavázat tkaničky a ovládat orientaci v prostoru – nahoře, dole, vpravo, vlevo.

Při zápisu obvykle bývají přítomni dva učitelé či učitelky. Jeden odvede pozornost rodičů při vyřizování formálních záležitostí a druhý se věnuje dítěti, přičemž si všímá jeho dovedností i samostatnosti. Učitelky totiž hodnotí i jak je dítě bázlivé a jak by ve škole zvládalo několikahodinové odloučení od rodičů.

Velké přípravy

Mnozí rodiče věnují přípravě svých dětí na zápis značnou pozornost. Není výjimkou, že navštěvují přípravku, pedagogicko-psychologickou poradnu nebo logopeda. Určitě platí, že byste dítě měli na zápis řádně připravit. Ale rozhodně není vhodné dítě krátce před zápisem nuceně doučovat a přetěžovat. Kromě dovedností, které je třeba trénovat dlouhodobě, určitě dítě vybavte svátečním oblečením. Po návratu domů ze zápisu nezapomeňte dítě odměnit vhodným dárkem – třeba aktovkou. V životě prvňáčka jde totiž o velmi významnou událost.

Výběr školy

Při výběru školy rodiče zajímá kromě vzdálenosti od místa bydliště také pověst školy, ale i úspěšnost absolventů u přijímacích zkoušek na střední školy. V posledních letech je zvýšený zájem o školy s rozšířenou výukou jazyků nebo sportovními třídami.

{loadposition reklamni3}

I pětileté mohou do školy

Od letošního školního roku je zavedena novinka – do školy mohou nastoupit i pětileté děti. O tuto novinku není zatím příliš velký zájem, je totiž určena především pro mimořádně talentované děti. Naopak rodiče spíše využívají roční odklad školní docházky. Žádost o odklad je potřeba předložit řediteli školy s vyjádřením lékaře a psychologa nejpozději do května.

Spádová škola

Obvykle platí, že dítě koná zápis a následně navštěvuje školu v takzvané spádové škole, tedy na základní škole v blízkosti svého trvalého pobytu. Jako rodiče dítěte máte možnost zvolit i jinou školu a ředitel takové školy vaše dítě, pokud tomu nic nebrání, přijme. Při velkém zájmu si školy mohou své budoucí žáky vybírat, například podle toho, jak dobře zvládnou zápis nebo podle místa bydliště. Platí, že přednost mají děti ze spádové oblasti školy, pokud se dítě nedostane na vybranou školu, jeho spádová by jej měla přijmout.

K zápisu si nezapomeňte přinést občanský průkaz a rodný list dítěte.

 

Více informací

Zkola.cz – Infomační a vzdělávací portál Zlínského kraje

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient