Jak vyrobit piňatu: Vlastní piñata v devíti krocích

Foto: Depositphotos

Víte, co je piñata? Je to nádoba jakékoliv tvaru skrývající sladký poklad. Zavěšuje se tak, aby se stále pohybovala. Děti se snaží se zavázanýma očima do piñaty trefit klackem, aby ji rozbily. Jakmile se jim to podaří, spadne na ně halda sladkostí a konfet.

Španělská piñata ještě není v Česku příliš rozšířená. Je to oblíbená součást narozeninových oslav v zemích latinské Ameriky a USA, kam se dostala právě ze Španělska. Je to skvělá zábava, která zvedne ze židle všechny účastníky, dokonce i dospěláky. Jak udělat piñatu v několika krocích?  

Piñata podomácku

Většinu materiálu a náčiní pravděpodobně najdeme doma. Připravíme si lepidlo z mouky a nafukovací balónek – těch bývá na oslavě dostatek. Velikost piñaty se odvíjí od velikosti balónku a podle toho, jak balónek nafoukneme.

Budete potřebovat:

 • nafukovací balónek
 • noviny
 • nůžky
 • barevný papír nebo krepový papír nebo barevný celofán
 • mouku
 • vodu
 • provázek

Devět kroků k výsledku

 1. Nastříhejte noviny na proužky.
 2. Smíchejte jeden díl vody s jedním dílem mouky a vytvořte lepivou hmotu.
 3. Nafoukněte balónek.
 4. Jednotlivé proužky novin namočte do lepidla, jemně setřete přebytečnou hmotu a aplikujte na celý balónek. Tímto způsobem naneste 3-4 vrstvy. Z jedné strany nechte otvor pro cukrovinky.
 5. Jako poslední vrstvu nelepte jakékoliv tvary či třásně z barevných papírů.
 6. Nechte zaschnout po dobu nejméně 24 hodin. 
 7. Práskněte balónek a naplňte piñatu bonbóny, konfetami a čímkoliv, co vás napadne. V party eshopech najdete i další vhodné náplně do piňat.
 8. Blízko otvoru udělejte několik dírek a provlékněte provázkem „křížem krážem“.
 9. Zavěste na vybrané místo a těšte se na zvědavé oči.

TIP: na ozdobu piñaty můžeme použít, cokoli, co se dá přilepit lepidlem z mouky nebo běžným netoxickým lepidlem – třpytky, kousky látky, odstřižky z papírů. Z balónků, novin a lepidla mohou děti v průběhu oslavy vyrobit další piñatu nebo glóbus jako společný projekt. Sledovat týmovou práci našich ratolestí bude velká legrace.  

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient