Chcete si pořídit miminko? Pět věcí, na které určitě nezapomeňte!

Foto: Pixabay

Těhotenství je důležité období v životě ženy, které bude plné změn. Spousta žen otěhotněla neplánovaně a na těhotenství se nijak nepřipravovaly, ale proč tomu nejít trochu naproti, když je těhotenství zrovna v plánu?

Potravinové doplňky

Určitě se dá otěhotnět i bez nich, ale jejich užíváním nic nezkazíte. Užívání kyseliny listové, která předchází vývojovým vadám, se doporučuje již tři měsíce před plánovaným otěhotněním. Vhodné je mít také dostatek železa, hořčíku a vitamínu B12. Všechny tyto vitamíny jsou samozřejmě obsaženy i ve stravě, ale nemusí jich být dostatek.

Pitný režim

Dospělý člověk by měl vypít 2-3 litry tekutin dle své tělesné hmotnosti, která se bude v těhotenství zvyšovat. Začněte si svůj pitný režim hlídat už teď, protože hodně lidí pije málo. Dostatek tekutin je však velmi důležitý k vyplavování škodlivin z těla. Dobrým ukazatelem je třeba barva moči, pokud je žlutá, pijete málo.

Choroby

Jedná se o choroby, při kterých musí specializovaný lékař ženu více kontrolovat, aby těhotenství probíhalo správně a nebyla ohrožena matka ani dítě. Mezi takové nemoci patři porucha štítné žlázy, cukrovka, epilepsie, poruchy srážlivosti krve a křečové žíly. Před plánovaným otěhotněním je dobré kontaktovat svého lékaře a poradit se s ním o možných rizicích a alternativách, jak jim předcházet.

Kouření a alkohol

Pokud žena pokračuje v těchto zlozvycích i v těhotenství hrozí plodu nevratné poškození mozku a další vývojové vady, proto je nutné s nimi skoncovat hned ve fázi plánovaní. Rozhodně neplatí staré známe klišé, že jedna sklenička ničemu neublíží! Nastávající maminky by měly také přijímaný obsah kofeinu.

Zuby

Na kontrolu u zubaře se často zapomíná, ale není radno ji podceňovat. Určitě nechcete, aby v době, kdy nemůžete zobat léky na bolest jako lentilky, vás potrápil zub moudrosti.

Úprava tělesné hmotnosti

Pokud je žena obézní nebo příliš hubená, nemusí se početí zadařit. Vaše tělo si řekne, že při této hmotnosti na to prostě není připravené. Ženy v dobré fyzické kondici obecně snáší jiný stav lépe, a když nedělají zrovna adrenalinový sport, často u něj zůstávají i v průběhu těhotenství.

Stres

Důležité je být v klidu a ničím se příliš netrápit, protože jenom pohodová maminka má pohodové dítě a vy určitě nechcete mít z vašeho drobečka neurotika hned od narození.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient