Tři rady, jak prožít Vánoce v pohodě

A jaké jsou ty tři dobře míněné rady?

Nepřejídej se

Vánoční svátky jsou hodně o jídle. Koukněte se kolem sebe v obchoďáku, téměř všichni mají nákupní vozík nacpaný k prasknutí. Patříte k nim taky?

V souvislosti s vánočními svátky a následujícím Silvestrem mají snad všichni pocit, že bude konec světa. Musíme se pořádně napapkat, jen ať se máme. Přijde návštěva, tak ať máme pěkně plný stůl! Napečeme cukroví, dáme si kapra, salát, kačenku, chlebíčky, … Ženské se doslova trumfují, kolik druhů cukroví, která napekla. Kolik máte druhů vy? Jenom čtrnáct?

Zkusme se nad tím zamyslet. O co budou Vánoce lepší, když se budeme mít na stole dvacet druhů cukroví? Nebudou lepší – jenom strávíme spoustu času u trouby a nakonec hromadu jídla vyhodíme do koše. Navíc budeme přecpaní, přibereme a budeme se trápit novoročním předsevzetím v podobě hubnoucí kůry.

Takže první rada zní: jídla s rozmyslem, není potřeba se přecpat. Raději jen pár druhů oblíbeného cukroví – na ochutnání, navození atmosféry. Salátu také není potřeba vyrábět na kila.

Nestresuj

Čím blíže jsou Vánoce, tím více lidí má potřebu uklízet, chodit do města, do obchoďáků… a s tím je jisto jistě spojen stres.

Všechno je potřeba vyleštit, umýt, vysát nebo alespoň přetřít hadrem. Proboha proč? Přijde tchyně – no a? Pokud uklízíte průběžně po celý rok, není potřeba dělat generální úklid zrovna na Vánoce a navodit si stres. Ukliďte naprosto zběžně a jen tam, kam si pustíte návštěvu.

Čím blíže jsou Vánoce, tím přecpanější bývají nákupní centra – a to úplně všechna bez výjimky. Proč máme potřebu se motat v obchoďáku, trápit se tím, co jsme koupili, nekoupili a ještě musíme koupit? Kromě toho se motáme po parkovištích, čekáme dlouhé fronty jen na to, abychom mohli zaparkovat.

Rada druhá: Pokud chcete klid, vyhněte se generálnímu úklidu vaší domácnosti i návštěvě jakéhokoliv obchoďáku, pokud zrovna nemáte vymetenou ledničku a pod postelí šváby.

Neutrácej zbytečně

Často diskutovaná otázka v souvislosti s Vánoci je: „Kolik utratíte za dárky?“ Odpovězte si sami sobě a hned se také zamyslete, jestli budou Vánoce lepší, když necháte u pokladen tisíce či desetitisíce jen za dárky. Radost bližnímu může udělat i maličkost. V žádném případě není potřeba si na vánoční dárky brát půjčku.

Třetí rada: Přemýšlejte, jestli opravdu všechny ty drahé dárky musíte kupovat. Domluvte se doma na částce, kterou utratíte za dárky a tu dodržte.

Veselé Vánoce v klidu

Zkuste tedy Vánoce prožít v klidu, vyhnout se konzumu, stresu a zbytečnému utrácení. Radost si udělejte tím, že jste spolu, máte se rádi a hlavně těch pár dní užijte tím, že se věnujete jeden druhému a hlavně svým dětem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient