Venku mrzne až praští. Ušetřete za topení

Náklady na vytápění můžeme ovlivnit jak technickými opatřeními, tak i naším chováním v domácnosti a to někdy i velice významně. O úspory se přitom mohou postarat jak majitelé vlastních nemovitostí, tak i nájemníci v pronajatém bytě.

Teplota v místnostech

Každý má rád to svoje teplíčko, ale opravdu je nutné držet v celém domě či bytě stejnou teplotu 24 °C? Určitě ne. Je potřeba si uvědomit, že každý teplotní stupeň navíc znamená i vyšší náklady na vytápění. Studie uvádějí, že při snížení teploty v místnosti o 1 °C, dosáhneme snížení nákladů o cca. 6%, což může při dnešních cenách znamenat v případě rodinných domů úsporu 1500-3000 Kč ročně (podle způsobu vytápění).

Stejně tak v noci není nutné držet teplotu na denní úrovni. Na noc postačuje bohatě teplota až o 5 °C nižší, než bychom potřebovali přes den. Doporučená pokojová teplota pro zdravý spánek je 16-20 °C. Příliš vysoká či příliš nízká teplota může dokonce narušovat zdravý spánek. Teplotu můžete snížit již dvě hodiny před tím, než jdete spát. Snížení teploty v místnosti bude probíhat pozvolna. 

Určitě ale není rozumné topení na noc vypínat úplně, jelikož by příliš vychladly zdi, které by bylo potřeba ráno zdlouhavě zahřívat. Tak byste totiž potřebovali pro ranní vytopení zvýšený průtok vody v topení, což by nebylo po stránce úspor zrovna žádoucí.

Doporučené teploty:

  • obytné místnosti (herna, pracovna a obývací pokoj) … 20-22 °C,
  • kuchyně a ložnice … cca. 18 °C,
  • koupelna … 24 °C,
  • koupelna s WC … 24 °C,
  • WC samostatné … 16 °C,
  • šatna … 18 °C,
  • spižírna … 15 °C,
  • chodba 15 °C.

Větrání s rozumem

Větrání je potřeba provádět pravidelně a krátce. Doporučuje se okna otevřít takřka dokořán na dobu přibližně 5 minut. Dlouho trvající větrání tzv. ventilačkou nezajistí dostatečný přísun čerstvého vzduchu a navíc unikne příliš mnoho tepla.

Během větrání je dobré topení vypnout – tedy uzavřít ventil na radiátoru ve větrané místnosti.

Cirkulace tepla

V místnostech je potřeba zajistit, aby nic nebránilo samovolné cirkulaci teplého vzduchu. Visí-li před topením záclony nebo stojí-li nábytek těsně před ním, brání to cirkulaci tepla v místnosti. Topení tak nepracuje s maximální účinností, čímž jsou zvýšeny náklady na vytápění.

Technická opatření

Kromě úpravy našeho chování a návyků s ohledem na vytápění, je potřeba se o vytápění starat i po technické stránce. 

Občas se stane, že voda v radiátorech začne klokotat. Za to může vzduch, který se v radiátoru nahromadil. Voda a také teplo jsou pak v radiátoru rozděleny nerovnoměrně. Abychom zajistili opět správný a rovnoměrný průtok vody radiátorem, je potřeba topné těleso se musí odvzdušnit. Tímto se zbavíme i nepříjemného zvukového projevu.

Velmi vhodné je používat na radiátorech termostatické ventily pro nastavení a udržení správné teploty.

Těsnění a izolace

Každá spára a každá škvíra v rámu okna znamená únik tepla, které platíme zbytečně navíc. Těsné spáry na oknech a dveřích jsou pro úsporný topný provoz tedy nezbytné. Pokud jste tak ještě neučinili, utěsněte spáry v oknech i dveřích. Náklady na utěsnění rozhodně nebudou vysoké. Před topnou sezónou těsnění zkontrolujte a případně vyměňte.

Pokud potrubí od topení ve vašem domě prochází buď úplně nevytápěnými, nebo chladnějšími místnostmi (např. garáž), určitě je opatřete potrubní tepelnou izolací, kterou pořídíte za pár korun.

Údržba

Pokud máte vlastní otopné zařízení – kotel, pak si pravidelně vzpomeňte na jeho údržbu. Nános sazí či špatně nastavený hořák znamenají 5% zbytečně protopených peněz navíc. Údržbu určitě svěřte odborníkům.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient