Tip na rodinný výlet: Na Zámku Loučeň se v květnu v roli průvodců představí květiny

Znovuotevření památkových objektů pro turistickou veřejnost je díky potřebě dodržovat protiepidemická opatření novou výzvou pro provozovatele, neboť skupinové prohlídky nejsou povolené. Na Zámku Loučeň se s touto skutečností vypořádali netradičně, poprvé v historii zde nebudou provádět živí průvodci, ale květiny. V květnu 2021 mají totiž premiéru nové prohlídky se symbolickým názvem Květ(n)omluva. Nastal čas porozumět řeči květin.

Květomluva má svůj základ v orientu, do střední Evropy se dostala v 17. století a širšího povědomí se dočkala v druhé polovině 19.století s rozvojem romantismu, měšťanské společnosti a zejména etikety. Květomluva je vlastně systém neverbální komunikace, často používaný k utajení sdělení.

„Na Zámku Loučeň jsme objevili kouzlo květomluvy již před rokem, když jsme představili našim návštěvníkům Příběh lásky. Při studiu dobových pramenů jsme narazili na květomluvu a je to téma natolik široké, že jsme využili podobnost s názvem měsíce května, a již v loni jsme ji chtěli pod názvem KVĚT(N)OMLUVA přiblížit návštěvníkům. Bohužel do toho vloni na jaře přišlo uzavření, a nemohli jsme tento nápad využít. O to větší máme radost, že jsme ten koncept měli připravený a mohli jsme ho nasadit právě na květen, kdy nemohou být skupinové prohlídky“ sdělila ředitelka loučenského zámeckého areálu Kateřina Šrámková.

Dle aktuálních protiepidemických balíčků jsou od 3.května opět možné návštěvy muzeí, galerií a památek, avšak pouze individuálně, bez průvodců a skupinových prohlídek. Na Loučeni tak poprvé sáhli k tomu, že vytvořili na konceptu květomluvy tištěného průvodce zámeckou expozicí. V každé místnosti přivítá návštěvníky květinová instalace, unikátní svojí symbolikou. Každá květina znamená vzkaz, který si mezi sebou předali obyvatelé zámku. Návštěvníci se tak dozví i mnoho o historii a určitě jim neuniknou drobná tajemství z knížecí rodiny Thurn-Taxisů. Protože

Loučeňský zámecký areál je známý především svým labyrintáriem v zámeckém parku. Zde se odehrává exteriérová část Květ(n)omluvy a připomíná tak trochu cestu kolem světa. Návštěvníci, kteří preferují pobyt venku, se seznámí s národními květinami sedmi zemí a za vyluštění tajenky získají děti malou symbolickou odměnu od květinové víly Jiřinky, která vždy o víkendech prochází zámeckým parkem a odpoledne čte dětem květinové pohádky. Ve všední dny jsou odměny ve vstupním infocentru.

Zámecký areál je otevřený 7 dní v týdnu v době od 10 do 17 hodin, o víkendech až do 19:00 hodin. Přestože jsou zatím zavřené restaurační provozy, jsou pro návštěvníky k dispozici náhradní varianty občerstvení a to jak oblíbené piknikové koše, tak výdejní okénka.

„ Podle prvních ohlasů z minulého víkendu máme radost, že se květomluva návštěvníkům líbí. Bohužel jsme v tom zmatku s otevřením po dlouhé přestávce zapomněli, že jsme chtěli dát návštěvníkům květiny také ochutnat. Náš šéfkuchař připravil unikátní fialkový sorbet, který už bude od této soboty v prohlídkách k dispozici. My si zakládáme na tom, že prohlídky loučenského zámku mají možnost návštěvníci také vnímat všemi smysly, a drobné ochutnávky k nim tradičně patří “, uvádí Vratislav Zákoutský, kastelán Zámku Loučeň.

Zámek Loučeň patří k nejnavštěvovanějším památkovým objektům v ČR, od roku 2007, kdy byl poprvé otevřen veřejnosti. Součástí areálu je barokní zámek ze 17.století, památkově chráněný anglický park, unikátní labyrintárium. Je oblíbeným cílem jednodenních výletů ale i delších pobytů díky hotelu a restauraci, které jsou zde k dispozici.

Foto: Kudy z nudy, CzechTourism

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient