Kompletní průvodce výběrem cestovní postýlky pro vaše maličké

Jak se rozhodnout, která cestovní postýlka bude vhodná pro vašeho novorozence, miminko nebo batole, a základní bezpečnostní rady při používání cestovních postýlek.

Co je to cestovní postýlka?

Cestovní postýlka je skládací postýlka, kterou lze složit, uložit do tašky a vzít s sebou na dovolenou nebo sbalit do auta. Většina cestovních postýlek má plastový nebo kovový rám a síťované bočnice a dodává se s lehce polstrovanou matrací. Některé jsou vybaveny kolečky nebo pojezdy. Cestovní postýlka může sloužit také jako ohrádka.

Cestovní postýlka může být nepostradatelnou součástí výbavy, pokud plánujete s miminkem či batoletem cestovat nebo pravidelně jezdíte do domácností, kde postýlky nejsou.

Jak dlouho ji plánujete používat?

Doba, po kterou hodláte cestovní postýlku používat, pomůže určit, jakou postýlku si pořídíte. Různé cestovní postýlky jsou vhodné pro určité věkové rozmezí a jejich používání v jiném věku není bezpečné.

Pokud chcete mít možnost používat postýlku od narození, může vaše novorozeně spát přes noc v cestovní kolébce, ale ty jsou vhodné pouze pro prvních několik měsíců, protože z nich rychle vyroste. Některé přenosné postýlky jsou vhodné je pro spaní přes noc a mohou mít i stojan, který si můžete dokoupit, abyste mohli postýlku používat jako houpačku. Možná však budete muset zakoupit jinou matraci schválenou pro spaní přes noc, proto si dvakrát ověřte doporučení výrobce.

Pokud hledáte možnost použití pro starší miminko nebo batole, musíte se podívat na velikost postýlek, o které máte zájem. Cestovní postýlky se velikostně liší. Některé z nejkompaktnějších postýlek jsou lehké na přenášení a snadno se skladují, ale z tohoto důvodu vydrží jen přibližně od 3 měsíců do 18 měsíců. Jiné jsou větší a můžete je používat od 3 měsíců nebo 6 měsíců až do 3 let, nebo dokonce 5 let.

Před nákupem si zkontrolujte pokyny výrobce a před koupí si cestovní postýlku vyzkoušejte, abyste se ujistili, že je dostatečně vysoká, dlouhá a vyhovuje vám. Základní pravidlo zní: Pokud si myslíte, že by vaše batole mohlo postýlku převrhnout, přestaňte ji používat.

Potřebujete ji přenášet?

Pokud cestujete, třeba vlakem nebo letadlem, je pravděpodobné, že budete muset cestovní postýlku přenášet. Některé cestovní postýlky mohou být opravdu těžké (kolem 10 kg), máte-li s tím, problém, poohlédněte se po odlehčené verzi (kolem 2,5 kg). Zkontrolujte také, jak se dětská cestovní postýlka skládá – hledejte takovou, která je kompaktní a má rukojeť nebo ramenní popruh.

Některé postýlky mají na úložné tašce kolečka, která mohou usnadnit její přepravu.

Pokud cestovní postýlku naložíte rovnou do auta, jedinou starostí je velikost zavazadlového prostoru (a množství zavazadel, která si berete s sebou). Požádejte, abyste si postýlku nejprve prohlédli v prodejně ve složeném stavu a zkontrolovali její rozměry.

Chcete ji používat nejen na spaní?

Pokud jedete na návštěvu do domu, který není zabezpečený proti dětem, pak by se vám mohla hodit větší cestovní postýlka, která slouží jako ohrádka.

Některé cestovní postýlky fungují také jako přebalovací pult a mají připínací, otíratelný nástavec, který se nasadí na postýlku.

Několik cestovních postýlek na trhu lze použít také jako plážový přístřešek, doplněný o UV sluneční plachty.

Potřebujete rychlé sestavení?

Pokud často přijíždíte na místo určení pozdě v noci nebo potřebujete dítě ihned zadržet – vzpomeňte si na kemp nebo hotelový pokoj plný nebezpečí – budete potřebovat cestovní postýlku rychle postavit. Požádejte o ukázku sestavení cestovní postýlky v prodejně, abyste si udělali představu o snadnosti a rychlosti rozložení a složení. Poslední věc, kterou na konci dovolené potřebujete, je cestovní postýlka, kterou nemůžete sestavit. Abyste se vyhnuli stresu z pokusu o složení postýlky všemi možnými způsoby, nacvičte si to před odjezdem domů.

Budete ji muset přemístit?

Možnost snadno přemístit cestovní postýlku je skutečným bonusem, zejména pokud sdílíte hotelový pokoj nebo potřebujete během dne další prostor.

Některé cestovní postýlky jsou vybaveny kolečky nebo pojezdy, díky nimž jsou docela dobře přenosné. Pokud má postýlka čtyři kolečka, dvě z nich by měla být uzamykatelná, aby se postýlka náhodou nepohnula. Běžnou vlastností jsou dvě kolečka a dvě standardní nohy, kdy pro přesun postýlky stačí zvednout jeden konec a postrčit ji.

Potřebujete, aby se do ní nedostal hmyz?

Pokud se chystáte na dovolenou v tropickém podnebí nebo tam, kde je hodně hmyzu, měli byste si vybrat cestovní postýlku, kterou lze zcela uzavřít. Většina cestovních postýlek je navržena s bočními stranami z textilní síťoviny, která udrží některé druhy hmyzu venku, ale otevřená postýlka není vhodná, pokud je hmyz, a zejména komáři, problémem. Tento problém vám pomohou vyřešit bočnice na zip nebo horní část na zip. Jednou z možností je také zakoupení potahu proti hmyzu.

Co hygiena? Volíte snadno čistitelnou variantu?

Pravidelné používání, cestování letadlem a převážení postýlky na zadním sedadle auta pravděpodobně způsobí, že bude vypadat poněkud zanedbaně, proto si vyberte cestovní postýlku s odnímatelným potahem, který lze prát v pračce, nebo s látkou, která se čistí otíráním.

Moudré je také zvolit tmavou barvu – krémová nebo béžová barva by určitě utrpěla v rukou batolete nebo nosiče zavazadel.

Potřebujete matraci?

Matrace do cestovních postýlek jsou notoricky známé jako tenké a tvrdé, takže si možná budete chtít koupit vlastní matraci. Nezapomeňte však, že ji budete muset také přenášet, takže si ověřte, jak snadno se dá složit nebo uložit. Všechny matrace by se měly větrat a udržovat v čistotě a suchu a většina matrací do cestovních postýlek je čistitelná vlhkým hadrem.

Chcete nakupovat z druhé ruky?

Pokud se chystáte cestovní postýlku použít jen několikrát, vyplatí se poohlédnout se po použité variantě. Než však pořídíte výhodnou nabídku, je třeba si uvědomit několik bodů:

  • Všechny cestovní postýlky by měly bez ohledu na stáří vyhovovat minimálně bezpečnostní normě EN716-1/2:2017. Pokud toto číslo na postýlce nevidíte, nekupujte ji.
  • Prodejce by měl dodat originální návod k použití nebo ho požádat o jeho vytištění z internetu (většina výrobců jej zveřejňuje ve formátu PDF). Některé postýlky mají návod vytištěný na základně.
  • Požádejte o ukázku a vyzkoušejte si rozkládání a skládání postýlky. Zamykací systém u postýlek typu pull up/push down se někdy může opotřebovat.
  • Pečlivě zkontrolujte stav matrace. Matrace by měla být nepromokavá.
  • Zkontrolujte velikost matrace – požádejte, abyste viděli matraci rozloženou v postýlce a složenou v postýlce. Na okrajích by neměly být žádné mezery. Horní část matrace by také měla být 50 cm pod horní lištou postýlky.
  • Prohlédněte si rám, zda není poškozený. Pokud se jedná o kovový rám, zkontrolujte, zda nemá ostré hrany.
  • Ujistěte se, že je součástí dodávky taška na přenášení – cestovní postýlky se prakticky nedají přenášet, pokud nejsou v tašce!

Foto: Bambino

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient