Očkovaná matka porodila novorozence s potvrzenými protilátkami na COVID-19

Ačkoli žádná z počátečních studií vakcíny Covid-19 fáze 3 nezahrnovala konkrétně těhotné nebo kojící ženy, omezené údaje o bezpečnosti a účinnosti u této skupiny byly slibné. Více než 20 žen zařazených do počáteční studie vakcíny pro dospělé společnosti Pfizer/BioNTech během studie otěhotnělo a u žádné z nich nedošlo ke ztrátě těhotenství nebo perinatálním komplikacím.

Nedávná studie zveřejněná v časopise Forbes prokázala, že kojené děti očkovaných žen měly prostřednictvím konzumovaného mateřského mléka protilátky Covid-19. Těhotné ženy, které byly nakaženy virem SARS-CoV-2 během vlny koronavirů v New Yorku mezi březnem a květnem 2020, porodily děti, které měly pozitivní testy na protilátky proti viru Covid-19. Ženy, které měly při infekci Covid-19 prokazatelnější příznaky, měly vyšší hladiny protilátek, stejně jako jejich novorozenci.

Žena z Floridy, která je zdravotnickou pracovnicí, dostala první dávku vakcíny Moderna Covid-19 ve 36. týdnu těhotenství a o tři týdny později porodila zdravou novorozenou holčičku. Vzorky pupečníkové krve novorozence v době porodu prokázaly přítomnost protilátek proti Covid-19. Jak uvádějí autoři článku týkajícího se této pacientky, v minulosti bylo prokázáno, že přenos protilátek proti chřipce i TDaP (tetanus, záškrt, černý kašel) matkou na plod po očkování v těhotenství poskytuje určitou ochranu novorozencům, kteří jsou příliš mladí na to, aby byli očkováni, a to až po dobu šesti měsíců. Je naděje, že přenos protilátek Covid-19 poskytne podobnou ochranu.

Očkování těhotných a kojících žen proti Covid-19 je předmětem diskusí, protože vakcíny nebyly dosud u této populace speciálně studovány. CDC a WHO, stejně jako American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) a Society for Maternal/Fetal Medicine (SMFM) se vyslovily pro důrazné zvážení významu očkování těhotných žen. Těhotné ženy, u kterých se objeví akutní infekce Covid-19, byly považovány za extrémně rizikové z hlediska vzniku závažných komplikací, včetně ztráty plodu a úmrtí matky.

Pokud jde o protilátky na Covid-19, ať už přenášené mateřským mlékem nebo in utero prostřednictvím pupeční šňůry, zůstává nejasné, zda budou stačit k prevenci akutních infekcí přípravkem Covid-19 u novorozenců a starších kojenců. Ačkoli je pravděpodobné, že tyto protilátky poskytnou určitou ochranu, očekává se, že kojenci a děti budou běžně očkované proti Covid-19, stejně jako je tomu v případě rutinně používaných vakcín, jako je očkování proti chřipce, proti záškrtu, tetanu a černému kašli.

V březnu zahájila společnost Moderna, jejíž vakcína je schválena agenturou FDA na základě povolení k mimořádnému použití (EUA) pro děti od 18 let, nábor dětí ve věku od 6 měsíců do 11 let za účelem posouzení dávkování, bezpečnosti a účinnosti této vakcíny u kojenců a malých dětí. Do studie bylo zařazeno více než 6 000 dětí. Vlastní studie provádí i Pfizer/BioNTech, a to u 4 000 těhotných žen mezi 6. a 8. měsícem těhotenství.

Foto: Angelo Esslinger, Pixabay

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient