Strážovice: přespíme na zámku

Jako základnu pro váš cyklistický výlet jsme zvolili Zámek Strážovice, nacházející se ve stejnojmenné obci, která leží přibližně 19 km od města Písek. Obec Strážovice má dlouhou a bohatou historii, která podle nejstarší písemné zprávy sahá až do roku 1381. Podle údajů v archivech se má za to, že někdy koncem 17. století postavili Běšínové na místě starší renesanční tvrze barokní zámeček a poblíž kapli sv. Tří králů.

Pokud se vypravíte právě do Strážovic, mohou se vaše děti těšit na to, že stráví pár nocí téměř na zámku. V blízkosti místního zámku se totiž nachází moderní, nově postavená ubytovna Zámek Strážovice poskytující velmi komfortní zázemí pro rodinné výlety.

Připravit na start

Obec Strážovice je ideálním startovním místem pro několikadenní rodinné výlety. Na své si přijdete především, pokud má vaše rodina sportovního ducha a rádi jezdíte na kolech. Přímo okolo zámečku a ubytovny totiž vede cyklostezka č. 31 Nezvěstice-Lom. Vaše startovní čára, tedy Strážovice, se nacházejí přibližně uprostřed této 124 km dlouhé trasy. Je to stezka střední obtížnosti s asfaltovým, zpevněných povrchem a vhodná pro všechny tyty bicyklů.

Pouhých jedenáct kilometrů směrem na Nezvěstice nesmíte minout vodní zámek Blatná. Dnešní zámecký soubor Blatná patří nesporně mezi stavebné-historicky nejhodnotnější a architektonicky nejvýznamnější památky svého druhu u nás. Kromě samotného zámku, který je obehnán souvislým vodním opevněním, můžete obdivovat i přilehlý velký anglický park, který vznik z dřívější obory, s rozlohou 42ha patří k nejpůvabnějším místům v Blatné. Pod místními staletými stromy jsou dosud uchovány takzvané sejpy neboli zbytky po pradávném rýžování zlata. V parku, který je stejně jako prohlídková trasa v zámku přístupný veřejnosti i po návratu zámku baronkám Hildprandtovým, jsou chováni krásní daňci.

{loadposition bannerovy}

Zmíněná cyklostezka č. 31 není jedinou možností pro cyklisty. Zdejší kraj je protkán trasami pro cyklisty i pro pěší turisty, personál ubytovny vám rád poradí několik zajímavých tipů. Pro pěší výlet určitě doporučujeme vyzkoušet zeleně značenou turistickou trasu „Alšovu cestu“, která protíná právě blízké Mirotice.

Pokud byste chtěli vyzkoušet jízdu na něčem živějším než je kolo, pak vězte, že v blízkosti strážnického zámečku se nacházejí koňské stáje, které umožňují projížďky krajem.

Mirotice

Blízké Mirotice a jejich velice pěkné okolí s mnoha památkami je spojeno s několika významnými osobnostmi např. Matěje Kopeckého, Ladislava Stroupežnického nebo Mikoláše Alše, na jejich počest se každoročně pořádají slavnosti Alšovy dny, Mirotické setkání loutek a hudby. Rozhodně zde stojí za návštěvu památník Mikoláše Alše a loutkáře Matěje Kopeckého. Muzeum stojí na místě, kde před požárem stával rodný dům Mikoláše Alše. V objektu se nachází výstava loutek.

Pokud vám zrovna v Miroticích vyhládne, doporučujeme navštívit místní restauraci Panský dvůr, která se nachází ve stylově zrekonstruovaném objektu.

Písek

{loadposition reklamni3}

Když už se zdržíte v tomto malebném kraji, nezapomeňte se zastavit v Písku, který nabízí rovněž široké možnosti vyžití. Historické jádro města je chráněno jako městská památková zóna. Dochovaly se značné úseky městských hradeb s baštami. Místem, kde stála jedna ze tří bran, zvaná Putimská, vstoupíme opět do města. Brána je již dávno zbořena, zůstala pouze půlkruhová nárožní bašta, jež ji ochraňovala, a pak dům U koulí, který k bráně těsně přiléhal. Odbočíme-li uličkou nazvanou Drlíčov, projdeme kolem starobylých domů až k západnímu průčelí děkanského kostela. Největší zajímavostí je zde bezesporu Kamenný most, který byl postaven patrně ještě před rokem 1300 a dnes je nejstarším dochovaným mostem v Čechách.

Ubytování

Jak již jsme se zmínili, centrem vašeho cyklovýletu se může stát ubytovna – Zámek Strážovice. Nově postavená budova nabízí ubytování ve dvou, tří i čtyřlůžkových pokojích s příznivou cenou. K dispozici je zde vybavená kuchyňka, přiobjednat si můžete snídaně.

Samotná ubytovna je velmi dobře vybavena i po sportovní stránce. V prostorném areálu zámeckého parku naleznete hřiště na volejbal, nohejbal a badminton. Dále pak basketbalový koš, petangue a pingpongový stůl.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient