Puzzle jako skvělá hračka pro vývoj vašeho dítěte

Často se říká, že pro děti jsou daleko lepší staré dobré obyčejné hračky, nikoliv dnešní mluvící a blikající výmysly. Puzzle jsou toho jasným důkazem. Čtěte dál a dozvíte se, co všechno puzzle vašim dětem dají.

Naučí se měnit svět kolem sebe

Psychologové zjistili, že vývoj mozku dítěte je významně ovlivněn tím, když dítě manipuluje s okolním světem. Puzzle pro děti jsou v tomto skvělé. Umožňují jim měnit tvar a vzhled věcí kolem sebe.

Procvičí koordinaci ruka-oko

Děti zvedají, otáčí, skládají puzzle, zjistí, že dílek nepasuje atd. Učí se propojovat instrukce mozku s tím, co dělají ruce. Oči vidí obraz, mozek zpracuje, jaký kousek je potřeba najít a umístit, pak předá instrukce rukám.

Zlepší motorické dovednosti

Ze začátku budete samozřejmě kupovat dětské puzzle, postupně přejdete na puzzle pro dospělé s menšími dílky. I ty velké dílky však procvičují jemné motorické dovednosti – dítě je musí uchopit do ruky. Pak pro něj nebude problém uchopit ve škole tužku.

Potrénují řešení problému

Schopnost efektivního řešení problémů je v dnešní době velmi cenná a důležitá. Když se dítě bude dívat na různé kousky a zjišťovat, které se hodí a nehodí, rozvíjí tuto důležitou dovednost. U puzzlí nelze podvádět. Dílky buď pasují, nebo ne. Dítě to musí zjistit. Navíc se naučí rozkládat velké problémy na menší. Nejdříve sestaví třeba oblohu, rámeček z okrajových dílků, pak bude pokračovat.

Zvládnou rozpoznat tvary

Zejména pro menší děti je důležitou součástí vývoje rozpoznávání tvarů. Puzzle s tím mohou pomoci, protože kousky je potřeba rozpoznat a roztřídit, než se je pokusíte skládat.

Vylepší paměť

U skládání puzzlí potřebujete některé věci uchovávat v paměti. Když například vezmete do ruky dílek a zjistíte, že nepasuje, kam jste mysleli, odložíte si jej, ovšem musíte na něj pamatovat.

Potřebujete ještě další důvody, proč by mělo i vaše dítě skládat puzzle? Samozřejmě mu nepořizujte rovnou obrovské puzzle 5000 dílků, jen by ho znechutily. Začněte s dětskými jednoduššími skládačkami. A třeba se k těm pěti tisícům jednou dopracujete.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient