První dny ve školce a pláč

děti, hračky legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz

Slzavé údolí

Podle učitelek v mateřské školce vypadá první zářijový den v mateřských školkách vždy a všude velmi podobně. Dvěma slovy řečeno: slzavé údolí. Paní učitelka Andrea nám popsala první zářijový den v jejich školce následovně: „Děti těžce nesou odloučení od rodičů zejména, pokud jdou do školky poprvé. Většinou pláče skoro celá třída. Stačí jedno dítě, které pláče a to pak zapůsobí jako startér na všechny ostatní. Rázem pláčou skoro všichni“.

Klidný rodič

Pro dítě je první den v mateřské školce velká změna. Nejvýraznější pocit, který si s tímto dnem děti spojují, je odloučení od rodičů – a to je právě důvod k pláči.

Nejhorší je ranní loučení, nejen pro děti, ale i pro rodiče. Právě oni někdy nesou ono odloučení hůře než děti. Přitom rodič může pro klidný nástup do školky udělat nejvíce. Psychologové radí, že je důležité, aby se rodiče při ranním odvodu do školky chovali nanejvýš klidně, mluvili tiše a přitom rozhodně. Spěch, stejně jako jakýkoliv stres také není na místě. Nejlépe je vzít si na první „školkový“ den dovolenou a užít si tento významný den v klidu.

Připravte dítě předem

Velmi důležité je, aby dítě šlo do školky připravené. Tedy v tom smyslu, aby dítě vědělo, co ho ve školce čeká, jak to tam vypadá. Velmi vhodné je si o školce dopředu povídat, koupit si na pomoc i nějakou knížku s příběhy z prostředí školky. Netřeba ale tuto přípravu přehánět, děti by si školku mohly zprotivit dříve, než do ní nastoupí.

Ranní loučení

A jak tedy postupovat první den? Jak bylo řečeno, důležitý je klid, ale jistá ráznost rodiče. První den na nic nespěchejte, dítěti vše ukažte a popište již v šatně, ukažte mu například, i kam bude chodit na záchod. Po převlečení doveďte dítě do třídy, rozlučte se a řekněte, že si pro něj přijdete. I když už jsou slzičky na pochodu, je lépe pro rodiče i dítě nyní odejít. Pokud dítě pláče, obvykle platí, že bude plakat tak dlouho, dokud vás uvidí. Nebojte se odejít ani v případě, že dítě tropí až hysterické scény. Paní učitelky si s touto situací hravě poradí a dítě se brzo uklidní a zapojí se dění ve třídě.

A nezapomeňte – důležité je plnit sliby. Když slíbíte, že přijdete po obědě, musíte přijít. Jinak dítě ztrácí důvěru ve vás jako rodiče a další dny mohou být o to těžší.

Už nepláču

Po nějakém čase si dítě na školku zvykne, najde si kamarády, zvykne si, že vždy jde zase zpět domů a pláč přestane. Podle informací od učitelek většina dětí po týdnu až dvou přestává plakat. Jsou ale i citlivější děti, kterým to trvá dva měsíce. I to je však normální průběh.

Každopádně platí, že docházka do mateřské školky je pro dítě a jeho vývoj prospěšná. Dítě se v prostředí školky setkává s novými podněty, učí se pracovat v kolektivu, začíná chápat, kdo je paní učitelka, … Dítě se tedy jednoznačně rozvíjí. První slzičky jsou tedy jakási malá daň za další rozvoj dítěte.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient