Připravte pokoj pro prvňáčka

barevné tužky legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz

S nástupem do dítěte do školy bychom měli v dětském pokoji uvažovat tři funkční prostory: pro učení, pro spaní a pro hraní. Pojďme se nyní podívat, jak vybavit právě ten prostor pro učení.

Psací stůl

Hlavním prvkem prostoru pro učení v pokoji školáka je jistě pracovní stůl a židle. Nejprve je třeba se zamysletz nad umístěním stolu v rámci pokoje – klíčové je správné umístění stolu vzhledem k oknu. Obecně se doporučuje umístit stůl v nejsvětlejší části pokoje tak, aby učení mohlo probíhat co nejblíže rozptýlenému dennímu světlu. Rozhodně ale není vhodné, aby dítě při učení oslňoval přímý sluneční svit. Dejte také pozor, aby se dítě při psaní nestínilo píšící rukou.

Psací stoly jsou dostupné v mnoha různých provedeních – klasické nebo tzv. rostoucí s výškově nastavitelnou deskou. Stůl by měl mít dostatečně velkou pracovní plochu, avšak takovou, aby dítě bez větší námahy dosáhlo na všechny věci na stole.

V každém případě myslete na místo, kam si bude budoucí školák odkládat učebnice, sešity a další pomůcky. Buď můžete využít napevno přimontované šuplíky, případně můžete ke stolu přiobjednat pojízdný či pevný kontejner. V případě prostorného stolu můžete věci odkládat do kancelářských boxů umístěných přímo na pracovní desce.

Nezapomeňte stůl vybavit vhodnou stolní lampou, nejlépe polohovatelnou. Dá se říci, že ideálním světelným zdrojem do těchto lampiček je obyčejná 60 W žárovka. Lampička musí svítit tak, aby si dítě při psaní nestínilo. Tedy u praváka musí světlo přicházet z levé strany.

Vhodným doplňkem stolu školáka je pracovní podložka, čímž můžete uchránit nový stůl od poškození při práci s barvami, plastelínou a podobnými pomůckami. Ke stolu je také dobré umístit odpadkový koš.

Kvalitní židle

Židli je potřeba vybrat kvalitní, jelikož na ní dítě bude trávit poměrně hodně času. Velmi levné židle za cenu kolem 500 Kč, nemívají příliš kvalitní a trvanlivou konstrukci. Kvalitní židle mývá cenu okolo 1500 Kč.

U židlí můžete rovněž vybírat z mnoha typů – pevné, pojízdné či rostoucí. Velkou výhodou je, pokud je židle výškově stavitelná. U menších dětí se může stát, že ze své nové židle nedosáhne na zem, což není vhodné. V tom případě umístěte pod židli podnožník či stoličku. Usnadníte dítěti nasedání na židli a také umožníte opření nožek při sezení.

Úložné prostory

Samotný psací stůl pravděpodobně nebude stačit k uložení všech učebnic, sešitů a dalších školních pomůcek. Hodit se budou i případné úložné prostory, které nebudou daleko od pracovní desky. V blízkosti stolu tedy umístěte skříňku či police vyhrazené právě pro tuto školní výbavičku. Tužky, pera a jiné často používané potřeby umístěte do stojanu na desku stolu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient