Pozor na dětské respirátory! V Česku je jejich prodej nelegální

Nakažených koronavirem přibývá. Každý den o několik stovek. Další vlna epidemie covidu je tedy v plném proudu. Na rozdíl od té loňské se však v lecčems liší. Velké procento nakažených například tvoří děti, především ty neočkované. Mezi nimi se pak covid kvůli rychleji se šířící variantě delta šíří opravdu rychle. Vyvstává tak otázka, zda-li tomu vůbec lze nějak zabránit. 

I na děti samozřejmě platí ta samá doporučení jako na dospělé. Nos a ústa by si měly chránit respirátorem, dodržovat dvoumetrové rozestupy a dbát na častou hygienu rukou. Ale uznáváme, že dbát na dodržování těchto zásad je velmi obtížné. Obzvláště, když je dítě po většinu dne ve škole. Zde by na děti měli dohlížet učitelé. To, co dělají děti po škole, ovšem už neuhlídají. Nehledě na to, že pro ty nejmenší děti ve vývinu může být celodenní nošení respirátoru i zdraví škodlivé. 

Dětské respirátory neexistují 

Pozor si v každém případě dejte na pojem dětské respirátory. Jak upozorňuje Martin Ladyr z firmy Good Mask, která je největším tuzemských výrobcem respirátorů, dětské respirátory de facto neexistují. Respektive platná česká legislativa tento pojem nezná a jejich prodej je, jak uvádí server goodmask.cz, v podstatě protiprávní. Good Mask si na toto téma nechal vypracovat analýzu. A její výsledky jsou velmi překvapivé. Rodiče by rozhodně mělyzbystřit. 

Falešné certifikáty

„Dětské respirátory stále v České republice nabízí desítky prodejců. Převážně se jedná o dovoz z asijských zemí,“ upozorňuje Ladyr. Hlavním problémem podle něj je, že řada z nich je vybavena falešnými certifikáty. „Platná norma EN 149:2001+A1:2009 pojem dětský respirátor nezná. Tyto respirátory tedy mohou být i neúčinné. Zkrátka vaše dítě neochrání.”

Testované či nikoliv? 

Problémem je ovšem i jejich velikost. Rozměry tzv. Sheffieldské zkušební hlavy, na níž se respirátory testují, kopírují rozměry hlavy dospělého člověka. Ne dítěte, jehož obličej je samozřejmě řádově menší. „Pokud tedy výrobce či dodavatel tvrdí, že jím nabízené dětské respirátory byly testovány dle této normy, neříká pravdu,“ tvrdí specialista.  

Zmenšené respirátory pro dospělé? Špatná volba!

Tak to někteří asijští výrobci řeší. Zkrátka klasický respirátor zmenší. Tyto respirátory většinou pocházejí z Číny, a tudíž jsou schvalované u nás spornou čínskou normou. Jsou totiž designované na asijské obličeje, které mají jinou fyziognomii. Jedná se především o respirátory KN95, které se u nás směly prodávat jen na základě výjimky v době nouzového stavu. V současné době tak tyto respirátory u nás nejsou legální. 

Zaměřte se na české výrobce

Sháníte-li proto respirátor, který vaše dítě skutečně ochrání, spíše svou pozornost obraťte na dětské ochranné roušky a obličejové masky některého z českých výrobců. V jejich portfoliu najdete bezpečné obličejové masky pro kluky i holky – tzv. roušky nebo ústenky. V nich se dětem navíc díky vhodně použité technologii při výrobě i mnohem lépe dýchá. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient