Za úmyslným zadržováním stolice v batolecím období stojí nejčastěji nepříjemný pocit při kakání. Ačkoli se jedná o fyziologický proces, dítě protestuje proti tomu, aby z něj cokoli lezlo, kolikrát velmi svérázným způsobem. Aby se nepříjemným pocitům vyhnulo, snaží se nekakat. Tím si zadělá na zácpu. Kakání je namáhavé a bolestivé. Dítě kakání úmyslně dál zadržuje, čímž vzniká začarovaný kruh. Jak z něho ven?
Obsah článku
Vylučte závažné onemocnění
Pokud problém spočívá pouze v zadržování stolice, není třeba hned panikařit. Pokud se k tomu objevují ještě jiné varovné příznaky, jako odmítání jídla a pití, bolesti břicha, horečka, nevolnost, apatie, zvracení, krev ve stolici, nebo potíže s močením, pak jak nutné neprodleně vyhledat lékaře. Neváhejte se s pediatrem poradit také v případě, že vaše dítko nekakalo déle jak 7 dní.
Změkčete stolici
Nejvhodnější je ovoce, zvláště hrušky, švestky a ovocné kompoty. Také můžete zkusit rozmělněné lněné semínko. Ze všeho nejdůležitější je, aby dítě hodně pilo. Dostatečný příjem tekutin se postará o změkčení stolice a přiměřený pohyb zase o její průchod.
S léky opatrně
U dětí vždy konzultujte s pediatrem, než podáte jakýkoli lék. Stačí telefonicky.
Nejčastěji se ke změkčení stolice používá Laktulosa, která se může podávat dlouhodobě bez rizika návyku. Po čípku na vyprázdnění saháme většinou až v krajních případech, a to vždy na doporučení pediatra.
Veďte si kalendář
Nepravidelnou stolici vašeho drobečka doporučuji pečlivě zaznamenávat, abyste věděli, kdy se stolice podařila a kdy ne. Bohatě stačí si poznamenat do kalendáře znamínka + a -. Pokud podáváte léčivý preparát, zaznamenejte i to. Na případnou prohlídku u pediatra si své poznámky samozřejmě vezměte s sebou, váš lékař je jistě ocení.
Nenuťte a netrestejte
Kromě babských rad ohledně potravin můžete na internetových diskuzích najít mnoho bohatých zkušeností maminek s jejich robátky. Rozhodně se vyhněte radám typu „Dej mu na zadek!“ nebo „Nech ho sedět na nočníku, dokud se to nepovede!“ nebo ještě lepší „Nech ho, ať si špinavé spodky přepere v ruce sám, pak už si dá bacha.“ a tak dále.
Nátlak na dítě situaci jedině zhorší a problémy akorát prodlouží. Tresty a vyhrožování tady vůbec nepřichází v úvahu. Chce to klid a trpělivost. Ano, je to náročná situace pro vás i pro dítě, ale vydržte! Ono to přejde. Hlavně s láskou.
Můžete zkusit změnu
Žádné dítě není stejné. Nechcete-li ale jen nečinně čekat, až to přejde, můžete tomu zkusit jít naproti. Na někoho platí povzbuzení v podobě odměn. U některých batolat může pomoci odplenkování nebo naopak návrat k plenám. (Vhodné jsou každopádně na noc.) Nebo můžete zkusit nadchnout drobečka chozením na velký záchod jako máma s tátou. Hlavně se moc netrapte, když to nezabere.
Buďte v klidu…
Obrňte se trpělivostí, zatněte zuby a nezlobte se na ně. Nedělají to schválně a, jak maminky s oblibou říkávají, v patnácti už to dělat nebudou. Ne, nebudou. Nebudou to dělat už mnohem dříve, jedná se plus mínus o půl roku. Hlavně vylučte závažné příčiny a sledujte, zda se neobjevují komplikace. V tom případě rychle k lékaři.
… protože jednou to ven musí
Vyloučili jste závažné příčiny a zadržování je čistě psychické? Pak je to super! Časem to samo zmizí, často ze dne na den. Kakání vašeho drobečka jednou za pár dní přepere, ať se snaží zatínat půlky sebevíc. Počítejte s nočním přebalováním, občas se stane, že svůj boj děti prohrají právě ve spánku, kdy se uvolní, a kakání vyleze.
Přistupujte k dítěti s láskou a pochopením, i když je to nervy drásající období pro obě strany. Ale netrvá věčně, a pokud si nebudete čímkoli jistí, obraťte se na lékaře. Váš pediatr vám jistě ochotně poradí, od toho ho máte. Obrňte se trpělivostí a nebojte se, dá se to přežít.