Pojďme si vyrobit netoxický sliz

Sliz, sliz, sliz! Tohle slovo my rodičové slyšíme ze všech stran. Sliz v obchodě, sliz v televizi, sliz v online videu. Po tom, co se rozšířily zprávy o závadném složení slizů neznámého původu, trendem se stal sliz domácí.

Podpořme kreativitu našich ratolestí. Nebo alespoň ukradněme trochu času pro sebe v „covidové době“. Výroba slizu děti zabaví na víc než jedno odpoledne. Zabaví je i po tom, co bude dílo dokonáno. Znáte to – mazlavou hmotu budou mačkat mezi prsty, natahovat jako žvýkačku a válet po stole. Až bude sliz vysušený a plný prachu, vyrobí se další.

Návod na výrobu nezávadného slizu

K výrobě slizu potřebujeme 3 základní ingredience: tekuté lepidlo, jedlo sodu a tekuté mýdlo. Podle fantazie můžeme přidat potravinářské barvivo, třpytky, polystyrenové kuličky nebo aroma.  

  • V misce smícháme lepidlo (například Herkules) s trochou tekutého mýdla.
  • Důkladně promícháme.
  • Nyní můžeme přidat potravinářské barvivo, třpytky, kuličky či aroma. Nebo všechno dohromady.
  • Za neustálého míchání přidáváme jedlou sodu, dokud směs nezhoustne podle naší představy.
  • Nakonec směs ručně uhněteme jako těsto. Kdybych se nám zdálo, že je hmota příliš tuhá, přidáme ještě trochu tekutého mýdla.    
  • Protože má sliz tendenci vysychat, uchovávejte ho v plastové krabičce s uzávěrem.

Pozor: netoxické v tomto případě znamená nezávadné pro kůži. Hmota není vhodná ke konzumaci.    

TIP: kompletní sadu pro výrobu slizu naleznete v tomto odkazu.

Kde koupit zdravotně nezávadný sliz

Slizy neznámého původu často obsahují vysoký obsah bóru a další nebezpečné substance, které mohou vyvolat alergickou reakci u dětí. Tiskový mluvčí ČOI v roce 2018 uvedl, že 80 % testovaných vzorků porušilo legislativu EU.

Hotový sliz nebo sada na výrobu Megaslizouna je skvělý tip na dárek pod stromeček. Navíc podporuje kreativitu a jemnou motoriku dětí. Nezávadný netoxický sliz od českého výrobce a komponenty pro výrobu slizu jsou k dostání v českém e-shopu OLO.    

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient