Odkud přijde Mikuláš?

Svátek svatého Mikuláše zdaleka není konzumním přežitkem moderní doby, stojí za ním konkrétní historické události. Svatý Mikuláš se narodil okolo poloviny třetího století v tureckém městě Myra. Křesťanská výchova ho dovedla již v mladém věku k biskupství. Jeho dobročinnost je spojována především s dědictvím po zesnulém otci, které údajně rozdal chudým a potřebným. 

Co praví legendy

Existuje více příběhů vyprávějících o dobrých skutcích Mikuláše, biskupa z Myry. Porůznu se liší a ne každý jim věří. V jednom se však příběhy shodují, Mikuláš byl čestný muž, s dobrým srdcem a rád pomáhal ostatním. Nejznámější legenda se váže k chudému muži, který měl tři dcery. Všechny tři prodal do nevěstince a nakázal jim, aby si zde vydělaly peníze na svá věna. Když večer čekaly vyděšené sestry na své první zákazníky, vhodil jim Mikuláš do pokoje tři měšce naplněné zlatem. Díky daru od velkorysého Mikuláše tak již nemusely sestry v nevěstinci dále zůstávat.

Proč se v Česku rojí čerti?

Čertovský doprovod si s sebou Mikuláš vodí samozřejmě hlavně na zlobivce, kteří by zasloužili odnést do pekla. Kde se ale tato tradice vzala a jaké je mezi svatým Mikulášem a čertem spojení? Postava čerta se váže k Mikulášovým dobrým skutkům a záchraně hodných a nevinných od těch zlých a lstivých. Aby se při obdarovávání hodných dostalo zároveň trestu zlostným a nepoctivým, tvoří součást Mikulášovi družiny i divocí pekelníci. A proč o čertech mluví zrovna česká tradice? To je přeci jasné. Pravá brána do pekel se totiž otevírá právě na české hradě Houska, poblíž severočeské obce Doksy. Čerti jsou tak v česku Mikulášovými nejbližšími pomocníky. 

Kde bydlí Mikuláš?

Co dělá Mikuláš celý rok? Chytá si snad balíčky s pomeranči a arašídy? Ne, s tím mu přeci pomáhají andělé. Tak snad hlídá a sepisuje hříchy těch největších zlobivců? Také ne, tato starost náleží výhradně samotnému pánu pekel Luciferovi. Stará se, aby se přes rok vyrobilo dostatek čokolády pro ty, co jsou celý rok poslušní? Nene, s tím mu pomáhají šikovné ruce v čokoládovně Carla. A jak tedy odpovědět na zvídavou otázku vašich dětí?  Mikuláš se celý rok schovává mezi obyčejnými lidmi, chodí do práce, třeba zrovna s vaším sousedem. Jen každý rok, ve stejný den si obleče bílé šaty a biskupskou čepici. V tu ránu mu narostou bílé vousy, v ruce se mu objeví biskupská hůl a sestoupí k němu z nebes andělé. A když se k družině z Housky přiřítí i čertovští pomocníci, vyráží dům od domu, a obdarovává ty nejhodnější z dětí. Proto by se děti měli k dospělým chovat uctivě. Co kdyby zrovna tenhle pán z tramvaje byl za pár týdnů Mikuláš?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient