Jak nakrmit miminko? Patero, kterému se raději vyhněte


Exotiku a citrusy nechejte na později

Citrusové a exotické ovoce, jahody, koření – těmto potravinám by bylo vhodné se při kojení vyhnout nebo je zařazovat do jídelníčku velmi pozvolně. Na trávení jsou náročné pro zdravého dospělého člověka a miminko si s nimi poradí jen obtížně.

1. Alkohol a kofein

Všechny látky, které zkonzumujete, přechází kojením do krevního oběhu miminka a mohou způsobovat dráždivost, neklid a poruchy spánku. Ideální je samozřejmě se alkoholu vyvarovat po dobu těhotenství i kojení. Pokud si však přeci jen sklenku vína nebo malé pivo výjimečně dopřejete, vyčkejte s kojením alespoň dvě nebo tři hodiny.

2. Sushi a tatarák nechejte na později

Z jídelníčku byste na krátkou dobu měla vyřadit tepelně neupravené výrobky jako syrová vejce, zrající sýry a především tepelně neopracované maso.

3. Zabraňte nadýmání

Na co je však třeba dávat pozor, jsou nadýmavé potraviny. Mezi nejznámější patří čerstvé bílé pečivo, luštěniny, kynuté potraviny a zelenina jako kapusta, květák a cibule. Reakce miminka na uvedené potraviny jsou však vždy velmi individuální. Rizikové potraviny případně konzumujte jednotlivě, a pokud následně po kojení miminko bolí bříško, raději se dané potravině vyhýbejte.

4. Hubnutí není na pořadu dne

Po porodu potřebuje maminka dostatek sil, aby se její tělo vracelo do původního stavu a měla dost energie také pro kojení. Důležitá je proto vyvážená a bohatá strava a ne drastická dieta. Návrat k původní váze by měl být plynulý, a to díky vyváženému jídelníčku a přiměřenému pohybu.

5. Na co se ještě zaměřit? Předcházejte zánětu prsu

Zánět prsu se odborně nazývá mastitida. Nejčastěji se vyskytuje v období do 12 týdnů po porodu. Tehdy je riziko vzniku zánětu největší, protože kojení je pro ženský organismus výraznou zátěží.

V případě únavy, vyčerpání, stresu či nemoci může dojít k přemnožení potenciálních škodlivých mikroorganismů v mateřském mléce, což se klinicky projeví jako zánět. Ten může vzniknout také, dostane-li infekce zvenčí do mlékovodu nebo mléčné žlázy. Vstupní branou infekce bývá nejčastěji poraněná bradavka nebo ucpaný mlékovod.

V boji proti zánětu může zasáhnout správný Lactobacillus

Podle výsledků odborných studií z posledních let lze při počínající mastitidě využít pozitivní vlastnosti bakterií z kmene Lactobacillus fermentum. Ten dokáže udržovat přirozenou rovnováhu mezi mikroorganismy v mateřském mléce a brání přemnožení škodlivých bakterií. Příjem laktobacilů lze zvýšit například užíváním doplňku stravy Feminella Hereditum (proklik na www.feminellahereditum.cz), která obsahuje přírodní laktobacily izolované z mateřského mléka a podporuje zdravé kojení.

Související příspěvky

Tvorba webových stránek: Webklient