Asistovaná reprodukce pomůže k otěhotnění až 7 % českých párů


Čekali jste příliš dlouho? Nechte se vyšetřit

Vyhledat lékařskou pomoc v této choulostivé záležitosti není vůbec žádná ostuda. Příčin neplodnosti může být mnoho, základem úspěchu je tedy správná diagnóza. U mužů se na prvním místě objevuje nízký počet spermií, porucha jejich tvaru či tvorby nebo malý objem ejakulátu, dokonce je možné, že organismus proti vlastním spermiím nasadí protilátky. K dalším možným důvodům patří varikokela, různé infekce a nepřekvapivě nízká hormonální hladina. Hormonální poruchy způsobují neplodnost také u žen. Zde ovšem převládají anatomické vady některého z pohlavních orgánů, cysty a obávaná endometrióza. Nadto se i u žen mohou tvořit protilátky proti spermiím. Prvním krokem, který vás při návštěvě na klinice pro léčbu plodnosti čeká, je tudíž samozřejmě podrobné vyšetření. U mužů se jedná především o rozbor ejakulátu a zjištění protilátek proti spermiím, ženy pak podstoupí gynekologické vyšetření a ultrazvuk. U obou partnerů se dále prověřuje hormonální hladina a funkce štítné žlázy. Samozřejmostí jsou pak testy na pohlavně přenosné choroby. Důležité je také probrat s párem rodinnou anamnézu, která může leccos napovědět.

Moderní metody asistované reprodukce dokážou téměř zázraky

Pokud jste absolvovali nutná vyšetření a ukázalo se, že váš problém lze řešit, pravděpodobně vám lékař doporučí jednu z následujících metod. Tou nejjednodušší, zcela neinvazivní, je vyvolání ovulace. Pakliže neuspěje, může následovat intrauterinní inseminace (IUI), tedy zavedení spermií přímo do děložní dutiny. Třetí v žebříčku je známé oplodnění ve zkumavce, fertilizace in vitro (IVF), kdy se spermie spojí se zralými vajíčky v laboratoři, a ta jsou posléze vpravena do dělohy. V tomto případě spermie proniknou do vajíčka vlastními silami. Nejsou-li toho schopny, volíme intracytoplasmickou injekci spermie (ICSI), která je vůbec nejčastější metodou. Dobu růstu oplodněných vajíček mimo dělohu lze prodloužitt prostřednictvím kultivace embryí, z nichž se pak zvolí to, které nejlépe prosperuje. Asistovaný hatching (AH) dále zvyšuje šanci, že se embryo uchytí. Zajímavou moderní technikou je také preimplantační genetická diagnostika, s jejíž pomocí lze zjistit chromozomální odchylky a dědičné nemoci ještě předtím, než dojde k přenesení embrya do dělohy.

Dárcovství spermií

Co si ale počít, když jeden z partnerů skutečně mít děti nemůže? Je-li problém na straně muže, nebo pokud si dítě přeje žena bez partnera, existuje zde varianta oplodnění dárcovskou spermií. Dárcovství spermií je velmi populární metodou léčby neplodnosti s vysokou účinností. Jedná se o běžný postup, s nímž se nepojí žádná zvláštní rizika, přesto však některé budoucí matky trápí obavy pramenící z anonymity dárce. Ta je u této metody absolutní podmínkou, a to pro všechny strany – dárce, příjemce a v budoucnu i pro dítě. Strach je ovšem zcela zbytečný, všichni dárci se totiž musí podrobit přísné zdravotní kontrole a podstoupit jak vyšetření na pohlavně přenosné choroby jako chlamydie, herpes nebo HIV, tak genetické testy, jež vyloučí možnost dědičných onemocnění a mutací. Samotná klinika je pod neustálým dohledem státních úřadů. Jelikož spermabanka kliniky IRG disponuje značným počtem vzorků, zájemci o tento způsob oplodnění in vitro mohou vyplnit dotazník zaměřený na fenotypické parametry, na jehož základě se z databáze vybere co možná nejvíce odpovídající dárce. Dárci bývají mladí a zdraví jedinci, většinou univerzitní studenti.

Dárcovství vajíček

Také pro ženy, které nemohou otěhotnět, je k dispozici dárcovský program. Darovat vajíčka je o něco složitější, proces obnáší několikatýdenní aplikaci hormonálních injekcí pro stimulaci růstu vajíček a drobný zákrok, prováděný většinou v narkóze. Přesto se ale nachází stále více ochotných dárkyň oocytů. Ty musí samozřejmě splňovat přísná kritéria, mezi něž patří úspěšné absolvování všech zdravotních vyšetření a věk do 34 let. I v tomto případě platí přísná anonymita. Než tedy začnete uvažovat o adopci, rozhodně dejte vědě šanci, aby vám pomohla. Detailní informace o všech dostupných metodách naleznete na stránkách institutu reprodukční medicíny a genetiky Karlsbad Fertility.

Související příspěvky

Tvorba webových stránek: Webklient