Obec přátelská rodině roku 2011 vstupuje do finále

Soutěž Obec přátelská rodině 2011 vstupuje do finále. Již tento měsíc (25. listopadu 2011) se v Praze uskuteční slavnostní vyhlášení vítězů. V letošním čtvrtém ročníku soutěže vyplnilo a odevzdalo hodnoticí formulář téměř 130 obcí. V průběhu října navštěvovali zástupci hodnoticího týmu obce, které se dostaly do užšího výběru.

{loadposition reklamni3}

Hodnotitelé, kteří jsou odborníky na oblast podpory rodin, se nejčastěji vydávali do obcí Jihomoravského a Jihočeského kraje. Celkem navštívili 19 obcí z Čech a 9 obcí z Moravy a Slezska. Čtvrtý ročník soutěže vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR a Stálá komise pro rodinu a rovné příležitosti Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, spolupracujícími organizacemi jsou Síť mateřských center a Asociace center pro rodinu.

Cílem soutěže je podporovat realizaci opatření a aktivit na podporu rodin v obcích ČR. Města či menší obce mají k rodinám nejblíže, a mohou tak na rozdíl od vyšších úrovní veřejné správy ovlivňovat konkrétní podmínky pro fungování rodin a vytvářet atmosféru vstřícnou rodinám. Letos se do soutěže zapojilo téměř 130 obcí, největší zájem byl zaregistrován ze strany obcí Jihomoravského kraje. Naopak z kraje Karlovarského a Plzeňského se přihlásilo po třech obcích v každém kraji.

Přihlášené obce soutěží v šesti předem stanovených kategoriích podle počtu obyvatel. Nejvíce přihlášených obcí bylo zaznamenáno ve druhé velikostní kategorii 501-2000 obyvatel, konkrétně 42 (nejčastěji z Jihomoravského kraje). Do první velikostní kategorie (do 500 obyvatel) se přihlásilo 15 obcí, nejčastěji z Jihočeského a Ústeckého kraje. Ve třetí kategorii (2001 – 5000 obyvatel) projevilo zájem o účast 15 obcí, nejčastěji z Jihomoravského kraje. Ve čtvrté kategorii (5001 – 10 000 obyvatel) je přihlášeno 20 obcí, nejčastěji z Libereckého kraje. K účasti v páté kategorii (10 001 – 50 000 obyvatel) se rozhodlo celkem 25 obcí, nejčastěji z Ústeckého kraje. V šesté kategorii (50 001 a více obyvatel) bylo přijato 11 vyplněných formulářů, nejčastěji ze strany městských částí Prahy.

{loadposition bannerovy}

Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční za účasti ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, předsedkyně Stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti PSP ČR Heleny Langšádlové a čelných představitelů spoluvyhlašujících organizací 25. listopadu 2011 na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Vítězným obcím v každé velikostní kategorii bude udělen titul Obec přátelská rodině. Všem obcím na prvních třech místech v každé velikostní kategorii bude předán diplom a šek s příslibem neinvestiční dotace na projekt na podporu rodiny.

V minulém roce získaly v jednotlivých velikostních kategoriích první místo a titul Obec přátelská rodině roku 2010 obce Babice z Olomouckého kraje, Lány, Jablonné nad Orlicí, Dobříš, Kojetín a Rychnov nad Kněžnou.

Zdroj: www.mpsv.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient