Nespoléhejte se u dětí jen na školní testování, to nemusí vždy stačit

Foto: Envato

Plošné testování žáků základních škol, středních škol a denních konzervatoří sále funguje. Děti jsou testovány každé pondělí či první den vyučujícího týdne. Je však tohle testování dostatečné?

Testování se týká žáků, již nemohou doložit O-N-T (očkování, prodělaná nemoc, test). Pokud se mu odmítnou podrobit, musí ve vnitřních prostorách nosit ochranu nosu a úst, mají zakázáno cvičit, zpívat a musí jíst samostatně. Jaké důsledky má tohle na psychiku dítěte, asi není třeba vysvětlovat. A tak se všechny děti testují. Jde však o dostatečné opatření?

Antigenní testy nemají 100% vypovídající hodnotu

Antigenní testy jsou levnou a poměrně dobrou možností, jak si ověřit, zda máte jen klasické nachlazení, nebo Covid-19. Nejsou však dostatečně citlivé, takže testování pouze na začátku školního týdne nemá úplně vypovídající hodnotu. Zatímco v pondělí test ještě nemusí nic ukázat, ve čtvrtek už dítě může být pozitivní. A o víkendu, kdy se vydáte na návštěvu k prarodičům, nakazit babičku.

Otestujte si děti sami doma

Jestliže se chcete ujistit, že je dítě skutečně zdravé a nemůže během víkendových aktivit nakazit zbytek rodiny, prostě si ho otestujte sami doma. Antigenní testy se dají koupit v lékárně nebo objednat online. Když si jich zakoupíte větší množství najednou, cena není tak vysoká.

Provést antigenní test doma je hračka. U každého testu je přiložen návod v češtině, princip je vždy podobný. Odeberete stěr z obou nosních dírek, vatovou tyčinku přiložíte na připravené reakční místo, kápnete tekutinu a 15 minut vyčkáte. Výsledek odečtete podobně jako z těhotenského testu.

Vysvětlete dítěti, proč je testování nezbytné

Odebírání vzorku z nosní sliznice není příjemné, ale na druhou stranu nejde o nic tragického. Trpělivě dítěti vysvětlete, proč je testování nutné – aby nenakazilo babičku s dědou a ostatní členy rodiny. Vzhledem k tomu, že je zvyklé na testování již ze školy, tento fakt pravděpodobně bez problémů přijme.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient