Vyrostl školák z aktovky? Dejte mu pod stromeček batoh

Aktovky pro prvňáčky jsou krásné a praktické. Mají pevné dno, takže dobře stojí, umožňují dětem přehledně si roztřídit učení a zvlášť nosit svačinu, vyrábí se v celé řadě veselých motivů. Jenže netrvá dlouho a malý prvňáček z takové aktovky vyroste.

Kolikrát nejde o velikost. Výrobci dnes dodávají i nastavitelné aktovky, jež mohou růst spolu s dítětem. Jenže dítko se prostě rozhodne, že aktovku už nosit nechce. Ta je přece pro mimina, velký školák si zaslouží batoh.

Aktovka za batoh se mění nejčastěji ve 2. nebo 3. třídě

Období aktovek netrvá dlouho. Prvňáčci ji nosí s nadšením, druháci ji obvykle ještě přežijí, většinou nejpozději ve třetí třídě však přichází bod zlomu. A jak by měl takový školní batoh pro 3. třídu vypadat? Pořád ještě nelze mluvit o batohu studentském, dítko je zatím malé a potřebuje specifické vybavení.

Prvním kritériem výběru by měla být konstrukce. Batoh musí být lehký (optimálně 800 – 1200 g), přesto by ještě měl nabídnout pevnější tvar. Důležitá jsou taktéž polstrovaná záda a vůbec anatomické provedení zad. Dítko ve třetí třídě se stále vyvíjí, a chcete-li podpořit zdravý vývoj páteře, měli byste investovat do kvalitního batohu.

Design až na posledním místě

Dle fyzioterapeutů je třeba hledět na široké a polstrované ramenní pásy, polstrování zad a kvalitní vypolstrování celého batohu. Neuděláte-li to, riskujete bolesti hlavy, kloubů a problémy s držením těla.

Zapomínat byste neměli ani na zákonem danou podmínku reflexních prvků, dostatek kapes, nepromokavý materiál či přítomnost pláštěnky. Až v poslední chvíli hleďte na design. Ve třetí třídě je nicméně dítě už dostatečně zralé na to, aby si svůj batoh vybralo samo. Klidně ho nechte, ale mějte poslední slovo. Buď vyberte několik batohů splňujících kritéria a z těch mu dejte na výběr, nebo ho naopak nechte ukázat na libovolný a následně ověřte jeho kvalitu.

Související příspěvky

Tvorba webových stránek: Webklient