Máme doma prvňáčka aneb nervy a vědomosti do pozoru!

První školní den je opravdu dnem D, který se nezapomenutelně vtiskne do paměti každého prvňáčka. Je to výjimečný den v životě každé holčičky i chlapečka, den, kdy končí léta bezstarostného hraní a dovádění a začíná skutečný život. Život plný povinností, zodpovědnosti a disciplíny. Ale také život plný nových zážitků, dovedností, vědomostí a také báječných kamarádů na celý život. Krásně oblečené ratolesti s oblíbenou hračkou v náručí, držící se ruky milujících rodičů, a s očkama rozzářenýma nadšením, zvídavostí i kapkou strachu, jdou vstříc neznámému a začíná nová etapa života celé rodiny. Prvňáčka, sourozenců i rodičů. Vykročte tedy zvesela celá rodina za poznáním, s názvem školní docházka.

Zapomeňte na všechny „zaběhnuté koleje“, nastává chaos

Sotva co dítko začalo navštěvovat mateřskou školku, jste se jakž takž sladili s tím, jak dítko dopravit a vyzvednout, kdo pohlídá, když dítko stůně, i jak řešit čas dovolených. Prvním školním dnem můžete své pracně vybudované harmonogramy rovnou vhodit do tříděného odpadu. Vše bude totiž jinak. Pokud máte to štěstí a vezmou vám dítko do školní družiny, pak máte vyhráno. Pokud na vás však nezbude místo, nastává čas najít si nové zaměstnání, nebo urychleně hledat paní na hlídání. Škola začíná v osm a prvňáčkům končí vyučování před obědem, takže sotva se v práci otočíte, už abyste jej vyzvedli. Málokterý rodič totiž v dnešní době nechá dítko samotné doma. Rozvrh je na každý den jiný, žádné stability a jistoty jako ve školce se už nedočkáte. Doba školních prázdnin rozhodí život i prarodičům, a kdybyste si chtěli udělat rodinný výlet v týdnu, to, co by dítko muselo ve škole dohánět, vám rozhodně nestojí za to.

Rodinný život dostává na frak

Byli jste dosud zvyklí, zajít si po školce na kávičku, zajít v týdnu na návštěvu, nebo si jen tak odpočívat po práci? Zapomeňte. Dítko má už v první třídě domácí úkoly a každý den musíte procvičovat psaní, čtení, počítání a odpovídat na miliony otázek. Nezbývá vám tedy nic jiného, než po práci rychle domů, napsat úkoly, procvičit vědomosti a před oblíbeným seriálem odpadnout vyčerpáním. Navíc každý školáček potřebuje jiný rytmus odpolední přípravy, jednomu vyhovuje učit se hned po příchodu domů, druhý si musí nejprve pohrát a odpočinout. Takže zapomeňte zpočátku na kroužky, sport či jiné aktivity, alespoň po dobu, než se všichni sehrajete. Pokud máte ještě další dítka, pak se vše ještě může zhoršit jejich přirozenou žárlivostí a snahou ukrást si i pro sebe vaši pozornost. Proto pro začátek požádejte příbuzné, aby jej vzali v týdnu, kdy budete se školáčkem probírat nové vědomosti, třeba na procházku nebo na zmrzlinu a po návratu si s ním nezapomeňte pořádně zadovádět. Uleví se i vám.

Buďte o krok napřed a oprašte své znalosti. A také telefonní čísla přátel

Říkáte si proč? V první třídě? Psát umím, číst taky a do pěti taky napočítám. No uvidíte sami, jaké bude vaše vystřízlivění… Všechno vyjmenované samo sebou umíte, ovšem vyznat se v pracovních sešitech dětí, to je jako orientovat se v návodu jak řídit raketoplán. Žádné vysvětlivky, ale barevná plejáda postaviček, číslic, šipek a obrázků, v které máte vyřešit záhadný úkol. A tak věřte, že se vám bude zaručeně hodit on-line spojení s ostatními rodiči, abyste zkonzultovali, zda správně máte ne výsledek, ale zda jste pochopili zadání. Vzájemná podpora vás povzbudí i udrží nad vodou a stmelí.

Záplava jménem zodpovědnost. Nenechte se pohltit!

Každý rodič touží, aby jeho dítko v životě bylo šťastné a úspěšné a jak se říká, někam to v životě dotáhlo. Nenechte se však školou rozhodit, rozhádat a už vůbec nepřiměřenými nároky své dítko nedemotivujte. Trénujte psaní, čtení, počítání a vše ostatní, ale vždy jen do schopností a sil vašeho potomka. Snažte se jej pozitivně nabudit a motivovat, vyhrožování a tresty nikdy nikam nevedou. Vy jako rodiče vystupujte před školákem jako jeden muž a učte se s ním oba. Nejen, že se vzájemně vystřídáte, ale budete také v obraze a dítko uvidí, že oba rodiče mají stejné přání, aby z jejich malého zlatíčka vyrostl inteligentní človíček s přehledem a zdravým postojem k životu i všem jeho hodnotám. A to je přeci víc, než všechny jedničky na světě.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient