Kam s dětmi na výlet v Holandsku? Jednoznačně haagský Madurodam!

Míříte na léto s dětmi do Holandska, nebo prostě jen tak projíždíte? Máme pro vás tip na skvělé místo, kde s nimi strávit pár hodin.

Již téměř 70 let obdivují turisté navštěvující Nizozemsko miniaturní svět Madurodamu. Tato atrakce nabízí na ploše přibližně 10 000 metrů čtverečních všechny pamětihodnosti a turistické skvosty celé země. Cestovatelé, kteří jsou omezeni napjatým časovým harmonogramem, tak mají jedinečnou šanci přijet a vidět vše důležité z Holandska najednou a na jednom místě.

Madurodam byl založena v roce 1952 ve Scheveningenu v Haagu. Je to vlastně miniměsto, které nese své jméno po židovském mladíkovi Georgovi Madurovi, který statečně bojoval na začátku druhé světové války. Společně se svou rotou bránil město před útokem nacistických vojáků a nakonec se obětoval pro spolubojovník. Maduro zemřel v roce 1945 v nacistickém koncentračním táboře Dachau.

Za svou statečnost byl vyznamenán řádem rytíře 4. třídy Vilémova vojenského řádu, což je nejvyšší vyznamenání v Nizozemsku. Jeho rodiče věnovali finanční prostředky na projekt Madurodamu a od té doby se mu přišly poklonit a obdivovat ho miliony turistů.

Umění a zručnost, s jakou bylo město postaveno, je ohromující. Vše bylo postaveno v poměru 1:25 a návštěvníci mohou obdivovat Utrechtský dóm, amsterdamské kanály s plachetnicemi, baziliku San Jan, letiště, dálnice nebo třeba malou porcelánku ci výrobnu klasických holandských dřeváků. Miniaturní stromy jsou záhadou a pohybující se auta, zvonící zvony nebo startující letadla rozesmějí každého. Návštěvníci si u vchodu jednoduše vyzvednou brožurku a mohou si celé hodiny připadat jako Gulliver v zemi liliputánů.

Tento zábavní park v Haagu, který je vymodelován jako miniatura, je a měl by být jedním z vrcholů vašeho pobytu v Nizozemsku. Pečlivě navržený, bláznivý do detailů a fascinující zážitek pro ty, kteří ho ještě nikdy neviděli (a pro ty, kteří ho už viděli: je to jeden velký nostalgický výlet, který se v průběhu let jen zlepšoval). Kromě velké ironie, že nejvyšší lidé na světě mají tak úžasný miniaturní park, existuje hned několik dalších důvodů, proč byste měli chtít Madurodam navštívit.

Navštivte Madurodam a poznejte celé Nizozemsko během jedné cesty

No dobře, možná trochu přeháním v tom smyslu, že nevymodelovali předměstí Alphen aan de Rijn ani žádnou jinou malou neznámou vesnici v Nizozemsku. Ale opravdu můžete vidět úžasné množství zajímavostí Nizozemska na jeden zátah. Ideální, pokud se chystáte na krátkou návštěvu, eurovíkend nebo jen projíždíte. Podívejte se na výjevy z Nizozemska, které si nechcete nechat ujít, ale pravděpodobně nejsou na vrcholu vašeho seznamu míst, která musíte vidět.

Buďte upřímní, jen tak se dívat na věci a nic nedělat může být někdy nuda. Mohl bych říct, že to platí jen pro prcky, ale většina z nás jsou velké děti, které mačkání tlačítek s úžasnými následky nesmírně uspokojuje. Madurodam rozhodně není statická záležitost a spousta modelů má nějakou formu interaktivity! Třeba si nechte “vyrobit” klomps – tradiční dřeváky. Jsou sice maličké a na ze dřeva, ale vyjdou jen na euro. To je mj. levnější než v jakémkoli krámku se suvenýry.

Interakce s miniaturami je nejen zábavná, ale také se při ní můžete skutečně něco dozvědět o Nizozemsku. A protože jsou zde zastoupeny všechny slavné nizozemské ikony, dozvíte se přesně to, co potřebujete, abyste udělali dojem na budoucí hosty, až je budete po Nizozemsku provázet nebo vyprávět o holandské dovolené doma přátelům.

Pokud se chcete dozvědět více o historii Nizozemska, jste s Madurodamem na správném místě. Můžete s zasednout do síně, kde se rodily dějiny národa a státu a vidět na vlastní oči vše jakobyste byly tehdy účastníkem jednání.

Madurodam si potrpí na vyprávění příběhů a to atraktivním způsobem. Snadno se tak dostanete hlouběji do faktů a čísel, než byste to udělali běžně. Například slavné Deltawerken si nemůžete nechat ujít a s propracovanými detaily vám vyprávějí příběh o tom, jak Holanďané bojovali s vodou. Nebo konečně objevte původ a využití ikonických holandských větrných mlýnů!

Aktuálně je možné koupit lístky jen online a to vždy na předem vybraný časový slot. Cena se liší podle vybraného času.

Foto: Michal Kubíček, MámeDite.cz a archiv Madurodam

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient