Jak udržet zoubky vašeho dítěte zdravé?

Kdy mám naplánovat první návštěvu zubaře pro své dítě? Mělo by moje tříleté dítě používat zubní nit? Jak poznám, že mé dítě potřebuje rovnátka? Pro mnoho rodičů je těžké odhadnout, jakou péči o chrup jejich děti potřebují. Vědí, že chtějí předcházet vzniku zubního kazu, ale ne vždy vědí, jak toho nejlépe dosáhnout. Zde je několik rad a pokynů.

Kdy by si děti měly začít čistit zuby?

Správná péče o zuby začíná dříve, než se dítěti objeví první zub. To, že zuby nejsou vidět, neznamená, že tam nejsou. Zuby se ve skutečnosti začínají tvořit ve druhém trimestru těhotenství. Při narození má vaše dítě 20 primárních zubů, z nichž některé jsou již plně vyvinuty v čelisti.

Jak pečovat o zoubky miminka, dokonce, i když je ještě nevidíte?

Ještě než se dítěti začnou prořezávat zoubky, přejeďte dásně čistou vlhkou žínkou, abyste je zbavili škodlivých bakterií.
Když se dítěti objeví zoubky, vyčistěte je dětským zubním kartáčkem. Používejte vodu a malou dávku zubní pasty s fluoridem (o velikosti zrnka rýže). Pokud používáte dětskou zubní pastu bez fluoridu, nechte ji ve stejném množství, protože i tak pravděpodobně chcete minimalizovat množství pasty, která je miminkem spolknuta.

Když se dva zuby vašeho dítěte dotýkají, můžete mezi nimi začít používat zubní nit.

Kolem 2 let by se dítě mělo naučit při čištění zubů plivat. Vyhněte se tomu, abyste dítěti dávali vodu na spláchnutí pasty a vyplivnutí, to může zvýšit pravděpodobnost spolknutí zubní pasty.

Děti od 3 let by měly používat pouze množství zubní pasty s fluoridy o velikosti hrášku. Na děti mladší 8 let při čištění zubů vždy dohlížejte, protože je pravděpodobné, že zubní pastu spolknou.

Kazy mohou mí i docela malé děti. Důvodem je tak zejména oblíbené uspávání dítěte s kojeneckou lahví. Cukry ze šťávy, umělé výživy nebo mléka, které zůstávají na zubech dítěte několik hodin, mohou narušit sklovinu (vrstvu zubu, která chrání před zubním kazem). To může vést ke vzniku zubního kazu. V takovém případě se mohou přední zuby zbarvit, udělat se na nich skvrny a důlky. Mohou se vytvořit kazy a v závažných případech může být nutné zkažené zuby vytrhnout.

Když je dětem asi 6 měsíců, mohou přejít z láhve na hrneček (s brčkem nebo tvrdou hubičkou). To pomáhá zabránit hromadění tekutiny kolem dětských zubů. Do svých prvních narozenin budou mít motorické dovednosti a koordinaci, aby mohly hrneček používat samy.

Kdy by děti měly navštívit zubaře?

Zubní lékaři doporučují, aby děti navštívily zubaře do svých prvních narozenin. Při této první návštěvě vám zubař vysvětlí správné techniky čištění zubů a používání zubní nitě a provede modifikovanou prohlídku, zatímco vaše dítě bude sedět na klíně.

Tyto návštěvy mohou pomoci včas odhalit problémy a pomoci dětem zvyknout si na návštěvu zubaře, aby měly menší strach z návštěvy, až budou starší. Zvažte možnost vzít dítě k zubaři, který se specializuje na ošetření dětí. Dětští zubaři jsou vyškoleni pro řešení široké škály problémů spojených se zubním zdravím dětí. Vědí také, kdy vás mají odkázat na jiný typ specialisty, například na ortodontistu pro korekci předkusu nebo na ústního chirurga pro úpravu čelisti.

Pokud se zdá, že dítě je ohroženo vznikem zubního kazu nebo jinými problémy, může zubní lékař začít aplikovat lokální fluorid ještě před prořezáním všech zubů (to lze provést i v ordinaci pediatra). Fluorid zpevňuje zubní sklovinu a pomáhá tak odvrátit nejčastější onemocnění dutiny ústní u dětí – zubní kazy (nazývané také zubní kaz).

Jak můžeme předcházet zubnímu kazu u dětí?

Zubní kazy vznikají, když se bakterie a jídlo, které zůstávají na zubech po jídle, nevyčistí kartáčkem. Na zubu se hromadí kyselina, která změkčuje sklovinu, až vznikne díra – neboli zubní kaz.

Jak se tomu vyhnout? Začněte se správnými ústními návyky včas. Naučte děti čistit si zuby alespoň dvakrát denně zubní pastou s fluoridy a pravidelně používat zubní nit. Pravidelné používání fluoridu zpevňuje zubní sklovinu, takže do ní hůře pronikají kyseliny. Většina zubních past obsahuje fluorid, ale samotná zubní pasta dětské zuby plně neochrání. Buďte však opatrní, protože příliš mnoho fluoridu může způsobit změnu barvy zubů. Před doplněním se poraďte se svým zubním lékařem.

Omezte některé potraviny nebo se jim vyhněte. Sladké potraviny, džusy, sladkosti (zejména lepivé gumové bonbony, gumové vitamíny a podobně) mohou narušovat sklovinu a způsobovat zubní kazy. Pokud vaše děti tyto potraviny jedí, nechte je po jídle vypláchnout ústa nebo si vyčistit zuby, aby se cukr smyl. Totéž platí i pro užívání slazených tekutých léků: vždy je nechte, aby si děti poté vypláchly ústa nebo si je vyčistily kartáčkem.

Jakmile vašemu dítěti vyrostou stálé zuby, může mu zubař pomoci zabránit vzniku zubního kazu nanesením tenké vrstvy pryskyřice (tzv. sealantu) na zadní zuby, kde se většinou žvýká. Někdy se tomu také říká pečetění fistur. Tato ochranná vrstva zabraňuje usazování bakterií v těžko přístupných štěrbinách stoliček. Ujistěte se však, že děti vědí, že pečetidla nenahrazují správné čištění zubů a pravidelné používání zubní nitě.

Jaké problémy se zuby mohou vyskytnout?

Pokud jste náchylní ke vzniku zubního kazu nebo onemocnění dásní, mohou být ve vyšším riziku i vaše děti. Někdy tedy ani sebelepší návyky čištění zubů kartáčkem a zubní nití nemohou zabránit vzniku zubního kazu. Nezapomeňte navštívit zubaře, pokud si vaše dítě stěžuje na bolest zubů, což může být známkou zubního kazu, který je třeba ošetřit.

Díky novým materiálům mají dětští zubaři více možností výplní a oprav než kdy dříve. Kdysi se pro většinu výplní stálých zubů používal materiál stříbrné barvy zvaný amalgám (speciální směs kovů). Nyní se však stávají populárními jiné materiály, jako jsou kompozitní pryskyřice. Pryskyřice se spojují se zuby, takže výplň nevyskočí, a lze je také použít k obnově zubů poškozených úrazem nebo stavy, jako je rozštěp patra. Protože pryskyřice mají často barvu zubu, jsou považovány za atraktivnější.

V případech zlomenin, rozsáhlých kazů nebo deformací mléčných zubů však zubaři často volí korunky z nerezové oceli nebo keramiky. Korunky udržují zub a zároveň zabraňují šíření kazu.

V některých vzácných případech, obvykle když se má provést složitější stomatologický zákrok, doporučí zubní lékař použití celkové anestezie. Rodiče by se měli před souhlasem se zákrokem ujistit, že odborník, který ji podává, je vyškolený anesteziolog nebo ústní chirurg. Nebojte se klást svému zubnímu lékaři otázky.

Pravidelné prohlídky a dobrá zubní hygiena mohou pomoci předejít nutnosti takto rozsáhlého stomatologického zákroku. Také své děti povzbuzujte, aby při sportu používaly chránič zubů, který může zabránit vážným úrazům zubů.

Jak děti rostou, plánujte běžné zubní prohlídky jednou za 3 měsíce až jednou ročně, v závislosti na doporučení vašeho zubního lékaře. Udržování sladkých potravin na uzdě, podpora pravidelného čištění zubů kartáčkem a zubní nití a spolupráce se zubním lékařem povedou k dobrému zdraví zubů.

Co je ortodoncie?

S přibývajícím věkem dětí může být problémem jejich skus a rovnost zubů. Ortodontická léčba dnes začíná dříve než dříve a změnila se i rovnátka. Staré trapné vybavení – ústa plná kovových drátků a rovnátek – je minulostí. Korekční aparáty nyní nosí děti již od 7 let a kovové nahradily materiály na bázi plastu (někdy průhledné).

Ortodontisté vědí, že manipulace se zuby v mladším věku může být jednodušší a z dlouhodobého hlediska účinnější. Zuby mladších dětí lze polohovat poměrně malými ortodontickými pomůckami, čímž se předejde pozdějším velkým zákrokům.

Foto: Jenny Friedrichs

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient