Kdo je dula?


Je to žena, která má kladný vztah k rození, ctí porodní proces jako neodmyslitelnou součást přeměny ženy v maminku. Obvykle má sama vlastní porodní zkušenost, ale není to podmínkou.

Název dula má své kořeny v řečtině. Dnes se tak nazývají ženy – průvodkyně mateřstvím, poskytující placenou službu těhotným ženám. Jedná se o předporodní přípravu, setkávání, ať už formou kurzu nebo individuální, doprovod při porodu v porodnicích nebo v domácím prostředí za přítomnosti zkušené porodní asistentky, dále poskytují služby v šestinedělí, pomoc s péčí o miminko, většina z nich jsou i laktačními poradkyněmi.

Dula – průvodkyně mateřstvím neposkytuje zdravotnické služby. Soustřeďuje na poskytnutí maximální psychické a fyzické pohody. Během porodu prochází a sdílí se ženou, která rodí, její porodní zkušenost a pomáhá jí přijmout to, co porod přináší a maximálně se uvolnit. Nabízí ženě nespecifické uvolňovací masáže v oblasti zad, relaxační polohy i vizualizační techniky napomáhající jí i miminku. Podle potřeby budoucí maminku i tatínka informuje a svou přítomností i uklidňuje.

{loadposition reklamni3}

České duly, které jsou certifikované, absolvovaly výcvik pro duly, zakončený zkouškou, ve kterém získaly mnoho praktických dovedností. Česká dula má základní znalosti z oblasti porodnické i mezilidských vztahů, dokáže dobře rozeznat hranice práce duly a nezasahuje do zdravotnických kompetencí. Její přítomnost u porodu a její klidná síla je pro rodící ženu velkou oporou. I statistiky vypovídají o kratších porodech, menším množství medikace a nižším procentu císařských řezů (viz. kniha Porod s dulou M. Klaus/J.Kennel/P.Klaus).

Monika Morsteinová, certifikovaná dula

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient