Kam na výlet s dětmi v severních Čechách?

Vydejte se do severních Čech a navštivte kouzelná místa Lužických hor. Máme pro vás netradiční místa, která rozhodně stojí za návštěvu. Nechte se inspirovat pestrou nabídkou turisticky atraktivních míst, přírodních krás a kulturních památek, které vás nadchnou svou krásou. 

Křížový vrch u Cvikova

Na návrší za Cvikovem je vzrostlá alej s kapličkami Křížové cesty, která vede ke kapli Božího hrobu s Kalvárií na vrcholku. Čedičové návrší tvoří severozápadní výběžek Zeleného vrchu asi 1,5 km od Cvikova. Zaoblené čedičové kamenné koule mají v dutinách zeolity natrolit a chabasit.

Mařenice

Malebná vesnice Mařenice s barokním kostelem sv. Máří Magdalény, nad níž je Kalvárie s opravenou kaplí. Na skalách u staré cesty do Kunratic jsou vytesané lidové reliéfy. Leží v širokém údolí Svitávky asi 4,5 km od Cvikova a 7,5 km od Jablonného.

Milštejn

Nepatrné zbytky hradu Milštejn stojí na skalním ostrohu z prokřemenělého pískovce, který se lámal k výrobě mlýnských kamenů. Ve skalním masivu je zajímavá skalní brána a menší jeskyně. Leží v lesích mezi Trávnickým a Suchým vrchem, 4 km severně od Cvikova a 1 km západně od nádrže Naděje.

Přehrada Naděje

Přehrada Naděje je vodní nádrž v lesnatém údolí Hamerského potoka a sloužila k pohonu mlýna a pily v blízké osadě. Dodnes se tu dochovaly zbytky starých vodních náhonů, zčásti vytesaných do skály. Ve strmém svahu Suchého vrchu nad přehradou je k vidění i Ledová jeskyně.

Luž – Lausche

Nejvyšší hora Lužických a Žitavských hor ve výšce 793 m leží přímo na státní hranici. Z jejího vrcholu se otevírá velmi krásný výhled do Čech i do Německa. Výrazná znělcová hora vyčnívá nad krajinu z hlavního horského hřebene 2 km jižně od Waltersdorfu a 700 m severně od Myslivny u Horní Světlé.

Waltersdorf

Malebné letovisko pod Luží je proslulé udržovanými roubenými chalupami a hrázděnými domy s podstávkou. Ty nejzajímavější spojuje naučná stezka. V obci je muzeum věnované historii mlynářství, tkalcovství a lesnictví.

Nonnenfelsen

Výrazný skalnatý hřbet výšky 100 m s hlubokou průrvou a mnoha vyhlídkami. Je zde vybudovaná i zajištěná lezecká cesta. Rozsedlinou prochází cesta, stoupá po kamenných schodech a na konci ústí na uměle zarovnanou plošinu. Mezi skály je vestavěná horská restaurace.

Jonsdorfer Felsenstadt a Mühlsteinbrüche

Pozoruhodné pískovcové skalní město s četnými skalními útvary a krásnými vyhlídkami. V území Mühlsteinbrüche je několik lomů, kde se lámal kámen pro výrobu mlýnských kamenů. Nejzajímavějšími místy prochází také naučná stezka.

Oybin

Rozlehlá zřícenina hradu a kláštera stojí na temeni mohutného pískovcové stolní hory. Pod hradem je lázeňské letovisko s krásným kostelíkem, propojené úzkorozchodnou parní železnicí s Žitavou.

Töpfer

Töpfer je pozoruhodný vrch nad Oybinem s četnými skalními útvary a krásnými vyhlídkami. Nejznámějším útvarem je skalní brána s vyhlídkou u restaurace na vrcholu. Severní stranu tvoří 100 m vysoký strmý skalnatý sráz. Na východním okraji je asi 400 m od chaty úzký skalní ostroh s upravenou vyhlídkou Böhmische Aussicht – Česká vyhlídka ve výšce 568 m s výhledem.

Ubytování v Jítravském Dvorci

Pěkné Apartmány kousek od Liberce nabízí jedinečný resort Jítravský Dvorec s vlastní jízdárnou, wellness, tenisovými kurty, dětským hřištěm a půjčovnou kol. Odtud je to asi 20 km do Liberce. Najíte se v restauraci s produkty ze zdejší bio farmy, ochutnáte místní pivo v Pivnici. Místo je jako stvořené na chvíle oddychu i výlety do okolí, vhodné i pro rodiny s dětmi.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient