Jak zvládnout start školního roku bez problémů

Tipy jsou směrovány především pro prvňáčky, ovšem i rodiče starších dětí si v těchto řádcích určitě najdou několik nových poznatků, které jim pomohou zvládnout první dny ve škole. Jistě se chcete vyhnout slzám, nervozitě či úzkosti a vybudovat v dítěti chuť chodit do školy.

Seznamte se s učitelem

Pro dítě je mnohem jednodušší vytvořit si vztah s někým, koho alespoň letmo zná, jak začít důvěřovat absolutně neznámému člověku. Učitele můžete vyhledat na sociálních sítích nebo zajít do školy ještě před začátkem školního roku, protože učitelé se několik týdnů před zahájením výuky připravují.

Udělejte dítěti prohlídku školy

Ideální je ještě ve starém školním roce absolvovat s dítětem den otevřených dveří, kde učitelé ukazují dětem různé “chuťovky”, které je ve škole čekají. Pokud jste to nestihli, udělejte si s dítětem alespoň při návštěvě učitele malou objížďku, aby vidělo, že škola není žádný dům hrůzy. Může si něco napsat na tabuli a za vyzkoušení stojí i školní lavice.

Nakupujte s dítětem

Nepochybně je skvělou možností, jak připravit dítě do školy a probudit v něm živý zájem o učení, společné nakupování školních pomůcek. Dítě si může vybrat penál, barvičky či desky na sešity podle svých představ a už se nebude vědět dočkat, kdy jejich ve škole použije.

S přáteli to jde snadněji

Rozhodně se dítěti bude kráčet do školy snazší, pokud půjde s dětmi, které zná. Spojte se s rodiči jiných dětí, které by mohly být s vaším potomkem v třídě. Děti si budou mít co říci po dvou měsících prázdnin a ani si neuvědomí, že namísto koberce ve školce sedí v lavici ve škole.

Naplánujte si rutinu

Aby se nejen dětem ale i rodičům snadněji přecházelo z prázdninového režimu, je vhodné věnovat poslední týden “suchému nácviku” školní rutiny. Nastavte si budík podle času, který budete potřebovat na všechny ranní práce. Ráno vyskočte s dětmi z postele, připravte jim snídaně, dokud se umýt. Nezapomeňte, že musí mít dostatek času na oblečení, připravte jim svačinu a nechte si dostatečnou rezervu, aby děti přišly včas do školy. Přesně v 8:00 si mohou sednout za lavici a začít si kreslit. Pokud tento nácvik za týden zvládnete, nástup do školy bude hladký a bezproblémový.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient