Jak vyzrát na malé neposedy? 6 tipů jak na děti

Už když je maminka nosí v bříšku, tatínek uvidí první fotku z ultrazvuku, a společně pozorují malý mumraj v mámině bříšku, začnou rodiče plánovat a snít o tom, jaký bude život, až se ten malý zázrak narodí. Ať už přivítáte na svět chlapečka či holčičku, začne vám život plný radosti a štěstí, sem tam ovšem doplněný i o křik, vztek a pláč. To jen tak pro jistotu, abyste taky věděli, že i vaše láska na celý život umí zlobit. Jak takové dny zvládnout, a nebo jich mít rovnou jen jako šafránu, vám poradí 6 snadných rad.

1. Vysvětlování možná unavuje, ale funguje

Ať to zní jak chce hloupě, vysvětlujte svým dětem už od prvních dní, proč je třeba vyměnit plenku, vydržet nepříjemné koupání i neoblíbené oblékání. Mrně z toho sice ještě vůbec nemá rozum, ale vy si zvyknete vše vysvětlovat a dítko už bude od plenek znát intonaci vašeho hlasu při zdůvodňování, proč se má to či ono udělat. V pozdějším batolecím věku tak lépe zvládnete tímto vzájemným návykem, že ne všechno se může a dítko bude vědět proč to tak je, protože vy mu to vysvětlíte. Uznejte sami, že i vy lépe pochopíte větu: „můžeš si udělat bolístku“ než jen prosté a často používané: „řekla jsem že tam nepůjdeš a dost“. Na dětských hřištích pak budete svědky úsměvných situací, kdy váš malý chytrolín bude po vašem vzoru ochraňovat a vysvětlovat ostatním dětem, proč se to či ono nemůže.

2. Dodržujte své sliby – ty pozitivní i negativní

Není to jen plácání do větru, že děti nejen potřebují, ale přímo zbožňují pevná pravidla a hranice. A to se týká i vašeho slova. Komu jinému by mělo důvěřovat, než vám, milujícím rodičům. Proto vždy slibujte jen takové věci, které můžete splnit. Neomlouvejte sami sebe, že je na to vaše dítko malé, aby z toho mělo rozum, když mu slíbíte procházku a pak se vám nechce ven. Divili byste se, jak jsou dítka vnímavá a mají v hlavičkách zmatek, že oni musí plnit sliby a vy ne. A pokud slibujete trest či zákaz, i když vám už horká hlava vychladne a vesele s dítkem dovádíte, bylo by velkou chybou trest zrušit. Kvůli rannímu zlobení zakážete odpolední zmrzlinu? Nedejte na psí oči a vysvětlete, že stejně jako slibujete splnit pěkné věci, platí to i pro špatné chování. Děti jsou velmi bystré, nepodceňujte je 🙂

3. Buďte féroví

Staňte se pro své děti jistotou. Jistotou lásky i postojů. Není nic smutnějšího, než když děti neví, co mohou čekat od svých rodičů. Každý den sice není posvícení, a život dospěláka je plný problémů a trablů, ale děti by neměly nést tuto tíhu spolu s rodiči. Nedělejte si tedy ze svých dětí hromosvod, neodstrkujte je od sebe a už vůbec na ně nebuďte hrubí. Staňte se jejich nejlepšími kamarády.

4. Přiznejte svou vlastní chybu

Jen skutečná osobnost dokáže jít s kůží na trh a přiznat omyl i šlápnutí vedle. Neváhejte ani vteřinu a omluvte se svému dítku, stejně tak, jako to chcete po něm. Vy sami jste ten nejlepší příklad.

5. Nedělejte nic, co nechcete vidět u svého dítěte

Divíte se, jakým tónem na vás váš roztomilý chlapeček mluví? Dříve než jej začnete peskovat, zamyslete se nad tím, jak vy mluvíte s partnerem či s vlastními dětmi. Probíráte s kamarádkou na pískovišti drb dne? Možná si myslíte, že vás děti nevnímají, jenže ty mají oči a hlavně uši všude. A tak se není co divit, že pochytí nejen nějaké to vulgární slovo, ale především každou vaši grimasu, mimiku i intonaci.

6. Pět minut smíchu denně prosím

Nevynechejte ani jediný den příležitost, dosyta se zasmát spolu s vašimi dětmi. Upevníte tak vzájemný vztah nejsnazším způsobem, jaký na světě existujte. Rozdávejte jim svou lásku a nešetřete s ní. Zasmějte se společně písničce, legrácce a nejlépe si dopřejte pořádnou lechtací jízdu. Možná budete překvapení, jak i vás taková denní pětiminutovka povzbudí, nabudí a vykouzlí úsměv na tváři.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient