Jak uklidnit plačtivé dítě

Malé děti většinou pláčou z několika důvodů – mají hlad, potřebují přebalit, bolí je bříško, trápí je prdíky, je jim zima, je jim smutno, potřebují cítit lidský dotek. To jsou nejčastější důvody dětského pláče. Jak ale zjistite, co zrovna miminko potřebuje? Nejlépe uděláte tak, že miminko přebalíte, pomazlíte, nakojíte ho nebo mu dáte najíst. Pokud děťátko pláče dál, je možné, že ho právě bolí bříško či ho trápí prdíky. Většinou to poznáte tak, že se dítě prohýbá a má tvrdé bříško. V tuto chvíli je nejlepší ho vzít na sebe a skrčit mu nožičky, poklepávat na zadeček, abyste tím pomohli pohybu střev. Také pomáhá masírování bříška nebo přikládání teplého polštářku na bříško, aby se bolest uvolnila. Nebo miminko položte a cvičte mu s nožičkami. Krčte je, opatrně s nimi kružte, to uvede střeva do pohybu a děťátku se uleví.

Jedná li se o zimu, sáhněte si na ručičky, zda jsou studené, pokud ano, tak vaše děťátko zabalte do zavinovačky nebo do dečky, zahřejte ho. Někdy děti pláčou, protože jim chybí přítomnost další osoby, je jim smutno a potřebují cítit dotek. Děti potřebují být milovány a vědět, že jsou chtěné. Proto je důležité se s dětmi i mazlit, hladit je a dávat jim najevo svou lásku. Milované děťátko je více klidné a spokojené. Samozřejme můžou nastat i chvíle, kdy přijde na řadu nějaká viróza, která může mít za následek právě pláč. Pokud vaše miminko pláče stále dál, i přesto, že jste pro něj udělali maximum a máte podezření, že mu něco je, zvažte, zda nezajít na kontrolu k lékaři.

V životě většiny z nás přijde chvíle, kdy jsme v kontaktu s malými dětmi. Ať už jsou naše, nebo někoho z rodiny či blízkých. Nyní už víte, co pro pláčtivé děťátko můžete udělat. Mezi další dobrou radu patří klidný hlas. Mluvte na to malé stvoření klidným a vlídným hlasem, i když pláče. Je důležité být v klidu, ačkoliv někdy můžete být ve stresu. Pamatujte na to, že plačící dítě se uklidní rychleji, pokud na něj budeme mluvit klidným hlasem, než když na něj budeme křičet. Křik nic nevyřeší a později byste si to vyčítali. Být klidní a vyrovnaní během plačtivých dnů chce odvahu a pevné nervy. Věřte ale, že se to vyplatí. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient