Jak se vypořádat se šikanou?

Zdroj: Pixabay Anemone123

Šikana je veliký problém. Mnoho mladých lidí a dětí se stalo a stále je obětí tyranů ve svém věku nebo jen o málo starších. V poslední době na to upozornil i případ ze Slovenska, kde skupinka jen o něco málo starších dětí šikanovala jen jedenáctiletou dívku. Opila ji a natáčela v choulostivých situacích. Záběry polonahého děvčete se objevily na sociálních sítích.

Je to jako epidemie, která proniká, jak do online tak i do skutečného světa. Prostředí, kde se máte cítit bezpečně, jako jsou školy a kroužky, se mění v oblast strachu a utrpení.

Nejste v tom sami

Děti, které týrají druhé chtějí docílit toho, aby ses cítil sám a izolovaný. Sami ale nikdy nejste. Důležité je mluvit. Mluv s rodiči, pokud se budeš cítit pohodlně. Jdi za lidmi, kterým důvěřuješ. Tyran chce, aby jeho oběti zůstaly v osamocené, aby mohl pokračovat ve svém mučení bez jakýchkoli následků. Informovat někoho o tom, co se děje, může být prvním krokem k ukončení šikany.

Není to vaše chyba

Je těžké sympatizovat s osobou, která dělá tvůj život živým peklem, ale někdy to může pomoci, když se vžiješ do tyranských bot, uvědomit si, že možná tato osoba na vás neútočí kvůli tomu, kdo jste, ale kvůli tomu, kdo je on. Ve skutečnosti lidé, kteří se sami stanou násilníky, byli v minulosti často týrání. Pokud to budeš mít na paměti, může ti to pomoci zapamatovat si, že s tebou není nic špatného. Nejlepší věc, kterou můžeš udělat, je odejít, pokud to jde. Nezasloužíš si zastrašování. Není to tvoje chyba. Nedávej tyranovi šanci. Pokud je to možné, vyhni se mu. Pokus se, co nejvíce ignorovat hrozby tyranů. Očekávají reakci na jejich škádlení.

Vnitřní síla

Každý má vnitřní sílu, která se dá čerpat. Problém šikany spočívá v tom, že mnoho tyranů se snaží vyvolat pocit, že ti tahle síla chybí a že kvůli tomu jste méně než člověk. To není pravda, dej si pozor na úmyslný pokus tě zlomit. Odraz urážku zpět k slovnímu útočníkovi. Je-li to provedeno na veřejnosti, může to vyvolat smích z okolních vrstevníků. Toto je nejhorší noční můra, protože to umožní tyranovi potěšení ze skutečného emočního zranění. Nejlepší obrana je v tuto chvíli ignorace. Tyrani nebývají moc chytří ani vtipní, takže to můžeš využít ve svůj prospěch. Smějte se všemu, co říkají, a čím horší je urážka, tím víc by ses měl smát. Je to pro ně frustrující, protože chtějí, abys plakal a ne se smál.

Budování vlastní síly

Přemýšlel(a) jsi nad kroužkem bojového umění? Existuje tolik druhů jako Karate, Kung Fu, Taekwondo, Aikido atd. Zvýší to tvojí sebedůvěru, připraví to tvoje tělo a umožní ti získat obranné schopnosti. Je lepší být na boj připravený a nepotřebovat ho. Pokud se na to necítíš, stačí se naučit pár sebeobranných triků. Ať už se jedná o úder na solární plexus (přímo pod žebra) nebo rychlý kop do slabiny způsobí, že se osoba bude cítit omámená a bude vypadat trapně dostatečně dlouho, abys unikl na bezpečné místo a zavolal pomoc.

Kyberšikana

Pochop, že kyberšikana je stejně reálná jako šikana tváří v tvář. Násilníci obtěžují ostatní prostřednictví rychlých zpráv, e-mailů a sociálních sítí. Nejlepší způsob, jak se s nimi vypořádat, je nečíst je a zablokovat, pokud to jde. Pokud přechází šikana k výhrůžkám na zdraví nebo dokonce smrti, neváhej kontaktovat rodiče, učitele nebo i policii a ukázat zprávy, které ti dotyčný posílá. To není opravdu v pořádku, nemělo by to být tolerováno a nikdo nemá právo jednat takovým způsobem s jinou osobou. Může se jednat i o nepřímou šikanu, kdy šíří někdo nepravdivé zvěsti a snaží se přimět lidi, aby se k tobě obrátili zády nebo se ti smáli. Kdykoli tě někdo opakovaně trápí, stojí za to podat zprávu vyšší autoritě.

Nebuďte lhostejní

I když jsi nikdy nebyl obětí šikany, je velká šance, že jsi byl svědek. Pokud jednoduše stojíš a sleduješ, jak k tomu dojde, z tebe se stane pasivní spolupachatel a neděláš nic pro to, abys situaci pomohl. Pomluv si se učiteli školy nebo jinými dospělými, kteří s tím mohou skutečně něco udělat. Nejhorší, co můžeš udělat, je nedělat nic.

Každý má právo cítit se v bezpečí!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient