Pohyb a jeho vliv na zdraví a stres

Po otištění minulého příspěvku o stresu jsem byla upozorněna, že nebyl zmíněn pozitivní vliv pohybu na zdravou mysl. Zmínila jsem pouze aktivní odpočinek, proto bych tentokrát ráda rozvinula vliv pohybu na celkové zdraví našeho organismu. S tím souvisí i populární novoroční předsevzetí o hubnutí, které už většinou na Tři krále vezme za své.

Vliv pohybu na lidské zdraví je všeobecně znám, ať už se jedná o kardiovaskulární systém, metabolismus, stav kostí nebo psychickou odolnost. Nemusí se přitom jednat o výkonnostní sport, ale v širší populaci určitě spíš o rekreační nebo přirozený pohyb. I zarytí nesportovci nemusí své tělo týrat sedavým způsobem života, stačí vynechat výtah a přidat více chůze. Z rekreačních sportů je ideální cyklistika, plavání nebo běh v nízké intenzitě. Důležitá je hlavně pravidelnost a samozřejmě záleží na zájmech a zdravotním kondici člověka. Už i 30 minut pohybové aktivity denně navíc nad rámec běžných rutinních aktivit se významně podílí na zlepšení celkového stavu organismu.

Pro obézní, starší nebo zdravotně omezené pacienty je vždy lepší pohyb v nízkých tepových frekvencích neboli tempo, ve kterém jsme schopni mluvit. Tímto se aktivuje metabolismus a dochází ke spalování tuků z tukových zásob, zlepšuje se inzulínová rezistence a při pravidelné vytrvalostní aktivitě se snižuje klidová tepová frekvence a krevní tlak. Pravidelná aktivita je myšlena 3-4 x týdně nejméně 30-40 minut.
Mladí, aktivní lidé, bez zdravotních omezení mohou přidat intervalové aktivity, kdy se střídá vyšší intenzita s nižší. Z hlediska prevence osteoporózy je vhodné přiměřené posilování jednotlivých svalových skupin, pro ženy nejlépe s vlastní váhou těla nebo lehčí zátěží. Ideální je aktivity střídat, aby nedošlo k jednostranné zátěži a ztrátě zájmu o danou činnost.
V neposlední řadě je třeba připomenout, že při pohybové aktivitě jsou vyplavovány endorfiny, tedy hormony štěstí. Vracím se tedy na začátek tohoto článku a musím zdůraznit pozitivní vliv na psychický stav každého jedince. V dnešní uspěchané době, plné stresu a napětí, může právě pravidelný pohyb být cesta k zachování duševního zdraví.

Závěrem jen malá poznámka k hubnutí a zázračným redukčním doplňkům. Bez úpravy stravy a pravidelné pohybové aktivity je jakýkoliv doplněk stravy na hubnutí zbytečný. Často se jedná o stimulanty a po vysazení celá snaha vede spíš k jo-jo efektu. V případě pravidelné pohybové aktivity a úpravě jídelníčku mohou pomoci tzv. spalovače tuků (karnitin, CLA, kofein, extrakt ze zeleného čaje) nebo další látky podporující metabolismus jako skořice, zázvor, chrom a omega-3 mastné kyseliny. V případě těžší obezity nebo vážnějšího zdravotního stavu je vždy vhodné svůj záměr úpravy váhy konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Po konzultaci s lékařem vám s úpravou jídelníčku a zdravým hubnutím může pomoci i osobní výživový poradce The 1:1 Diet.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient