Jak předejít otravě u dětí


Co musíte vědět

Otravy dětí se v naprosté většině odehrají doma a jsou obecně neočekávané. Najednou může vaše dítě otevřít láhev nebo dosáhnout do skříňky, které jste považovali za bezpečné. To znamená, že musíte být stále na pozoru a plánovat úkryt těchto jedů tak, jak vaše dítě rozvíjí své schopnosti. Mnoho látek v domácnosti jsou vlastně jedy. Také spousta látek se stává jedovatými, pokud nejsou používány způsobem, jakým jsou určeny (léky, saponáty na nádobí).

Léky představují až 70 % všech případů otravy u dětí. Téměř všechny jsou jedovaté, pokud jsou podávány v dostatečně velkých dávkách – a zahrnuje to i pilulky s vitamíny a bylinné léky.

Skladování – obecné typy

  • Ještě než se vaše dítě začne pohybovat, ujistěte se, že všechny nebezpečné věci jsou mimo dosah.
  • Zamkněte léky, chemikálie a čisticí prostředky do skříňky mimo dosah dítěte (popřípadě dobře schovejte klíč od nich).
  • Všechny chemikálie, léky a čisticí prostředky nechte v původních obalech.
  • Pravidelně čistěte svou skříň na chemikálie.

Speciální typy pro skladování:

  • Pokud vaše dítě potřebuje lék, pečlivě si přečtěte štítek, dávkování a pokyny. Pokud si nejste jisti, kolik dávky máte nebo jak dlouho, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
  • Vytvořte “kontrolní systém” se svým partnerem, abyste dítěti nepodali dvojnásobnou dávku léku.
  • Požádejte svého lékárníka, aby na vaše léky použil čepice odolné proti otevření dětmi, pokud již nejsou na láhvi. Ujistěte se, že jste po použití vždy okamžitě a správně vložili čepice zpět na lahve.
  • Pravidelně čistěte skříň na léky. Zbavte se nežádoucích a zastaralých léků a dalších jedů. Nebezpečné léky můžete vrátit místnímu lékárníkovi.

Důležité ke zvážení

Dalším problémem je návštěva. Ačkoli vaše dítě ví, že nemá vytahovat cokoli ze zavazadel těchto návštěv, někdy to prostě neuhlídáte (chystáte občerstvení pro návštěvu, vaše dítě se nenápadně vytratí a neštěstí je na světě). Takže upozorněte svou návštěvu, aby hlídala svá zavazadla nebo vaše dítě.

 

Článek má pouze informativní charakter. Zdravotní stav vždy konzultujte s lékařem!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient