Jak neudělat z koníčků vašeho dítěte jeho noční můru


Nabídka kroužků je široká

Škola, střediska volného času, sportovní oddíly a neziskové organizace se doslova předhánějí v nabídce rozličných druhů aktivit z různých oborů lidské činnosti. Některé dokonce propagují možnost prožít první hodinu „na zkoušku“, a dají tak možnost vašemu dítěti ověřit si na vlastní kůži, zda ho to bude bavit nebo ne. Výběr je vskutku veliký a pokud máte finance a v některých případech i možnost dopravit vašeho potomka třeba do vzdálenějšího místa, nic nebrání tomu, sednout si a vybrat koníček synovi nebo dceři přímo na míru.

Musí chodit do kroužku?

Jako stěžejní se jeví otázka: Proč má vaše dítě mít své hobby?

Protože to samo chce?

Bezva. Je to ta nejideálnější situace, jaká mohla nastat. Podporujte ho ze všech sil a intenzívně se zajímejte o to, co dělá. Prožívejte s ním všechny jeho úspěchy a povzbuzujte ho, když se mu nebude dařit. Je velká pravděpodobnost, že váš potomek u své záliby vydrží dlouhý čas a přinese si tak do svého života všechny jeho možné benefity, socializací počínaje a novými dovednostmi konče.

Protože jste mu to navrhli a po dohodě s ním vybrali? Protože znáte přínos dobrého hobby z vlastního života a uvědomujete si, jakou roli hraje při vyplnění volného času?

Dobré řešení. Tak jako v prvním případě i tady platí slova o podpoře a zájmu. Musíte ale počítat s tím, že v tomto případě mnohem častěji dochází k tomu, že vaše dítě ztratí po čase chuť někam chodit a výčitka: „Však to ty jsi mě tam přihlásil!“, přijde vzápětí.

Protože jste mu to přikázali? Třeba aby neseděl pořád na tom počítači?

Zbytečná námaha. I kdybyste se upodporovali a byli ochotni vybraný koníček dělat spolu s ním, skončí to všechno nezdarem. Jakékoliv nařízení s volným časem nejde vůbec dohromady a výsledkem bude jen zhoršení vašeho vztahu. Nehledě na fakt, že mu zošklivíte danou činnost do budoucna.

Protože jste ho umluvili? Protože si myslíte, že ne jeden, ale nejlépe dva, tři, čtyři kroužky dokážou ukázat jeho nadání a nasměrují ho k vyššímu vzdělání a dobré práci? Nebo jen proto, že nemáte na děti čas a potřebujete, aby je někdo „pohlídal“ až do večera? Anebo proto, že si své neuskutečněné sny kompenzujete na vlastních potomcích?

Nepřetěžujte své děti

Tak to je nejlepší cesta, jak za krátký čas řešit s lékařem syndrom přetíženého dítěte. Zvládat školu a několik zálib opravdu kvalitně dokáže jen pár vyvolených. Nečekejte, až se vám po domě bude ploužit stín dříve akčního kluka nebo holky, na zhoršené výkony ve škole, na neustálé problémy se zdravím, na stavy úzkosti a změny nálad, na přecitlivělost a ztrátu úsměvu z tváře vašeho potomka. Nedbejte na to, že mu to zpočátku všechno tak pěkně jde. A už vůbec nepřesvědčujte sami sebe, že je to dobrá příprava na dospělý život. Vaše dítě má právo na dětství se vším všudy. Včetně pasívního odpočinku, který někteří rodiče nesprávně zaměňují za zahálku.

Aby splnil koníček svou rekreační, radostnou a zároveň vzdělávací funkci, chce to jediné. Ochotu a svobodnou vůli vašeho dítěte trávit čas ve zvoleném kroužku či oddílu. Pokud chcete pro svého potomka to nejlepší, měli byste se snažit jeho rozhodnutí respektovat a nikdy ho do žádné záliby nenutit. A už vůbec ne do většího počtu jen proto, že si myslíte, že je to správné. Protože jak praví jedno životní moudro: „Někdy méně znamená více!“.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient